30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Tarihler 30 Ağustos 1922’yi gösterirken Başkumandan Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde bir zafere kavuştuk. Aziz milletimizin azmi ve vatanseverliğine ek olarak kumandanlarımızın üstün yetenekleri ile Büyük Taarruz’da galip gelen taraf biz olduk. Bu büyük günün adını da “Zafer” koyduk. Bu kadar fedakar ve azimli bir neslin torunu olmanın gururu tarif edilemez. Her gün olduğu gibi bugün de milletimizin üstün azmi ile gurur duyuyor, milli bayramımızı göğsümüzü kabartarak kutluyoruz. 

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun!

Zafertepe Çalköy’de Mustafa Kemal Paşa’nın emri ile başlayan taarruz tarihte emsali görülmemiş bir zaferin habercisiydi. Başkumandan’ın bizzat yönettiği Mehmetçik, Dumlupınar’daki meydan muharebesinde kahramanca savaşıp Yunan birliklerini Allıören, Keçiler, Kızıltaş Deresi yolunun iki yanında tamamen sarıp imha etmişti. Tarihler 30 Ağustos’u gösterdiğinde ise Büyük Taarruz bizim zaferimizle sonuçlanmıştı.

İşte o meşhur emir, bu savaştan sonra 1 Eylül tarihinde Mustafa Kemal Paşa tarafından verildi. Dumlupınar’da, Batı Cephesi’ndeki tüm subay ve erlere okunmak üzere yayımladığı bir bildiride “Bütün arkadaşlarımın, Anadolu’da daha başka meydan muharebelerine de verileceğini göz önünde bulundurarak ilerlemesini ve herkesin akıl gücünü ve yurtseverliğinin kaynaklarını kullanarak, yarışmayı bütün gücüyle sürdürmesini talep ederim. Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!