8 saniyede bir şarkı dinlenebilir mi

Apple, müzik oynatıcısı iPod Touch’ın üretiminin durdurulduğunu ve satışın “stoklar tükenene kadar” süreceğini açıkladı. iPod son olarak 2019 yılında güncellenmişti. Üretimine 2001’de başlanan İPod’a CD kalitesinde 1000 şarkı yüklenebiliyordu. Şu anda Apple’ın müzik hizmeti Apple Music’te 90 milyondan fazla şarkı bulunuyor. iPod Touch, daha sonra iPhone’u icat eden TonyFadell tarafından tasarlanmıştı. Apple’in Dünya Pazarlama Başkan Yardımcısı GregJoswiak açıklamasında, cihazın “müziğin nasıl keşfedildiğini, dinlendiğini ve paylaşıldığını yeniden tanımladığını” söyledi.

GregJoswiak, müzik çalma özelliklerini entegre ettikleri diğer birçok ürüne sahip olmaları nedeniyle, iPod’un artık üretilmeyeceğini duyurdu. Yani kapitalizmin beklenen hamlesini yaptıklarını söylemiş oldu. Tüket, daha fazlasını tüket. Söz konusu müzik cihazının özellikleri Apple ürünlerinin çoğunda bulunuyor ve bu da iPod’a gerek olmadığını gösteriyor. Apple’ın bu kararı, 2001 yılında hayatımıza giren taşınabilir müzik cihazı iPod’un görevini yerine getirdiğini gösteriyor. Ancak üretimin durması, tamamen satışların da bittiği anlamına gelmiyor. Apple, sarf malzemeler tükenene kadar iPod Touch’ın piyasada olacağını açıkladı.

IPOD’A ARTIK GEREK YOK

iPod; mekanik kaydırma tekerleği ve küçük monokrom ekranı ile günümüz dokunmatik ekranlarına göre tuhaf görünse de, ilk nesil iPod, taşınabilir müzik dinleme açısından önemli bir marka olmuştu. En son olarak 2019 yılında piyasaya sürülen iPod Touch modeli 1000 adede kadar CD kalitesinde şarkıyı kaydedebiliyordu. İlk versiyonu 2007’de piyasaya sürülen ve iPhone’a daha çok benzeyen iPod Touch, müzik çalmaya ek olarak; iMessage gönderip, FaceTime aramaları yapabiliyordu. Günümüzde bu özelliklere sahip iPhone ve iPad’ler bulunuyor. 2008 yılında iPod satışları yaklaşık 55 milyon dolar gibi bir seviyeye ulaşmıştı. 2009 yılından sonra ise iPhone, Apple’ın en çok satan cihazı oldu ve iPod’a olan ilgi azalmaya başladı. Şirketin vermiş olduğu karara gelinmesi bu açıdan da normal karşılanabilir.

İNTERNET, İNTERNET PAKETİ VE TELEFON

Müzik hangi araçlarla dinlenmelidir sorusu tam da bu noktada akıllara geliyor. Müzik dinleme araçlarının yıllar içerisinde git gide değişmesi ve şekil değiştirmesi teknolojinin ve internetin gelişmesi ile ilgili bir durumu gözler önüne seriyor. Belki de günün birinde sadece Spotify dinlemek için SpotifyPad adında bir ürün piyasaya çıkacak ve programa özel cihazlar hayatımıza girecek.

İnternete bağlı olarak müzik dinlemek tüm teknoloji şirketlerini mutlu eden bir durumu ifade ediyor. Çünkü mobil halde müzik dinlemek için iyi bir internet bağlantısı, yüksek GB içeren bir internet paketi ve hızlı çalışan bir telefon gerekiyor. 2022 yılında en iyisi “şu” model, 2023 yılında ise başka bir model. Teknolojinin ve kapitalizmin en çok sevdiği şey nedir diye sorsanız bu soruya hiç düşünmeden ihtiyaç yaratmak hatta uydurmak derim.

Yaklaşık 100 yıldan bu yana müzik dinleme alışkanlıklarının ne kadar değiştiğini kolayca görebilirsiniz. Gramofon, pikap, kaset çalar, cd çalar ve son olarak internet araçları… Plak, cd ve kaset koleksiyonları bugünlerde sadece meraklılarını ilgilendiriyor. Ötesi sadece internet paketleriyle sınırlı kalmış gözüküyor. Hal böyle olunca sonsuz bir döngünün içine girmiş oluyorsunuz. İnternet ve teknolojinin size sunduğu kadar albüm dinleyebilirsiniz.

SAMSUNG’UN ARAŞTIRMASI

Teknoloji firması Samsung, Londra merkezli “TheFutureLaboratory” ile 2021 yılında gerçekleştirdiği araştırmayla ilgili paylaşımında, müzik tutkunları için dikkat aralığının son 20 yılda 12 saniyeden 8 saniyeye düştüğünü ve şarkı atlama alışkanlığının olumsuz yönde arttığını açıkladı. Açıklamada, “Gelecek 10 yılın sonunda, ortalama bir şarkının maksimum iki dakika olacağı tahmin ediliyor ve bu da eski üç dakikalık pop şarkısı klişesini bir kenara bırakıyor” ifadeleri kullanılmıştı.
Daily Mail’in bu açıklama ile ilgili haberine göre ise söz konusu çalışmadaki verilere bakıldığında 2030 yılında hit şarkıların azalan dikkat sürelerine ayak uydurmak adına çok daha kısa olacağı öngörüsünde. Spotify’da en çok dinlenen 10 şarkının %80’i 4 dakikadan kısa sürerken, Birleşik Krallık merkezli plak şirketi Ostereo’nun geçen yıl yaptığı bir araştırma, bir numaralı şarkının uzunluğunun son 20 yılda neredeyse 5’te bir oranında azaldığını ortaya koymuştu.

8 saniyelik şarkı atlama süresini daha iyi anlamanız için şöyle ifade etmek istiyorum; 8 saniye, herhangi bir şarkının A bölümünün yarısından çok daha azını ifade ediyor. 8 saniyede bir şarkıdan kim ne anlar sorusu da cevaba bir muhtaç bir soru. Sanıyorum bu 8 saniye kuralına uyan insanlar şarkının sadece sözlerini veya kullanılan efektleri dinliyorlar. Bu arada 8 saniye süresi bir ortalamayı ifade ediyor. Kullanıcılar arasında 2 saniyede şarkı atlayan da olsa gerek. Daha uzun süreler boyunca ve anlayarak müzik dinlemeniz ümidiyle.
Sevgiyle kalın.

Kaan Çağlayangöl

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.