Afganistan’daki sarsıntıda en az 1000 meyyit: 119 milyon kişi hissetti

Afganistan’da meydana gelen 6.1 büyüklüğündeki sarsıntı nedeniyle en az 1000 kişi vefat etti, 600’den fazla kişi yaralandı. İçişleri Bakanlığı’ndan Salahuddin Ayubi, yaralılara ulaşmak ve tıbbi materyal ile yiyecek sağlamak için kurtarma çalışmalarının helikopterler ile sürdürüldüğünü söyledi. Yetkili, “Bazı köyler dağların ücra bölgelerinde olduğu için detayların toplanması biraz vakit alacak, bu sebeple meyyit sayısının artması muhtemel” dedi.

‘2002’DEN BU YANA EN ÖLÜMCÜL DEPREM’

Afganistan’da meydana gelen sarsıntının, 2002’den bu yana kaydedilen en ölümcül sarsıntı olduğunu belirten ABD Jeoloji Araştırma Kurumu (USGC), sarsıntının ülkenin güneydoğusunda bulunan Khost kentinden yaklaşık 44 kilometre uzaklıkta, Pakistan sonuna yakın bir yerde kaydedildiğini aktardı.

Toplumsal medyada paylaşılan fotoğraf ve görüntülerde, yaralıların helikopterler ile tahliye edildiği görüldü.

Bakhtar Haber Ajansı, kurtarma takımlarının ve helikopterlerin sarsıntıdan etkilenen bölgelere sevk edildiğini bildirdi. Avrupa‑Akdeniz Sismoloji Merkezi’nin (EMSC) toplumsal medya hesabından yapılan açıklamada zelzelenin Afganistan, Pakistan ve Hindistan’da yaklaşık 119 milyon kişi tarafından hissedildiği aktarıldı.

‘YÜZLERCE VATANDAŞ ÖLDÜ, DÜZİNELERCE KONUT YIKILDI’

Taliban’ın afet idaresi yetkilisi Mohammad Nassim Haqqani, doğudaki Nangarhar ve Khost eyaletlerinde de ölümlerin kaydedildiğini söyledi. Taliban’ın hükümet sözcüsü yardımcısı Bilal Karimi ise, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Paktika eyaletinin dört ilçesi şiddetli bir sarsıntı sarsıldı, yüzlerce vatandaşımız öldü ve yaralandı ve düzinelerce konut yıkıldı. Felaketi önlemek için tüm yardım kuruluşlarını bölgeye derhal grup göndermeye çağırıyoruz” tabirlerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.