Airbnb mesken partilerini kalıcı olarak yasakladı

Konaklama kiralama şirketi Airbnb, platform üzerinden kiralanan meskenlerde parti ve etkinliklere yönelik getirilmiş süreksiz yasağı kalıcı hale getirdi. Bu uygulama birinci olarak pandemi devrinde, Ağustos 2020’de “halk sıhhatini korumak için” süreksiz olarak başlatılmıştı.

ABD merkezli şirket, bu kuralın vakit içinde bir halk sıhhati tedbiri olmanın ötesine geçtiğini, mesken sahipleri ve komşularının bundan çok şad kaldığını açıkladı. Kural getirildiğinden beri partilere dair şikayetlerde yüzde 44’lük bir azalma gerçekleştiği duyuruldu.

Bu yasağın tek istisnasının bu hedefle yapılmış tesislere yönelik rezervasyonlar olacağı belirtildi.
Öte yandan bir yerde kalabilecek insan sayısına dair üst hudut da kaldırıldı. Pandemiyle birlikte, koronavirüsün yayılımını azaltmak için bir yerde en fazla 16 kişinin kalmasına müsaade veriliyordu.

Airbnb “Avrupa’daki kalelerden ABD’deki şarap bağları ve Karayipler’deki kıyı villalarına kadar çok sayıda yerde daha fazla kişinin kalması mümkün” sözlerini kullandı. Geçen yıl platformun kurallarını çiğnedikleri için 6 bin 600’den fazla kişinin Airbnb hesaplarının kapatıldığı açıklandı.

Şirket pandemiden evvel de partilere çeşitli kısıtlamalar getirmiş, 2019’da “kronik parti evleri” sıkıntısının önüne geçmek için meskenlerde herkese açık partileri yasaklamıştı. (BBC Türkçe)