Almanya Başbakanı Scholz: Toplumsal patlamadan korkuyorum

Yükselen enflasyon, Almanlar’ın yüzde 91’ini “daha dikkatli alışverişe“ yöneltti. Almanya Başbakanı Scholz, toplumsal patlama uyarısı yaptı ve enflasyona karşı, halkın durumunu güzelleştirecek toplantılar serisini başlatacaklarını açıkladı.

Almanya’da corona virüsü pandemisi, daima artan güç fiyatları ve devam eden Rusya- Ukrayna savaşı nedeniyle yükselen enflasyon, “sosyal patlama” riskini yarattı.

Başbakan Olaf Scholz, güç fiyatlarındaki keskin artışlar nedeniyle, toplumsal ve siyasal karışıklıklardan çekindiğini belirterek “Çok endişeliyim“ dedi.

SONBAHARDA EK YÜK BİNER

Özellikle sonbahar aylarında, yüksek güç fiyatları nedeniyle ek ödemeler yapacak olanların reaksiyon göstermesini bekleyen Scholz, Pazartesi günü “enflasyon zirvesi“ düzenleyecek.

Başbakan Scholz, “Şimdilik acil bir karar çıkmasını beklemeyelim. Fiyat artışı olmaması gerektiğini düşünen yok. Patronların ve çalışanların, yükselen fiyatlarla başa çıkmasına yardımcı olacak tahlilleri arayacağız“ dedi.

HALKA YARDIM, ŞİRKETLERE DESTEK

Sendikalar ve patronlar ile toplantının ana konusu ise gelecek yıl, bilhassa alt ve orta gelir kümelerini fiyat artışlarından korumak olacak. Enflasyonla uğraşın bir metodu de, büyük güç şirketlerine, “zammı halka yansıtmamaları için sübvansiyonlar“ sağlamak.

Şu ana kadar açıklanan 30 milyar Euro’luk takviye paketinin, alt ve orta sınıfların muhtaçlığının yüzde 90’ını karşıladığı belirtiliyor. Gelecek yılki paketin daha yüksek olması bekleniyor. Bu ortada hükümet, gaz fiyatlarındaki artışların tüm kullanıcılara eşit biçimde dağıtılabilmesi için konsept hazırlıyor.

YÜZDE 91’İ ARTIK DAHA DİKKATLİ

Avrupa Birliği ortalamasında son aylık enflasyon yüzde 8.6 olurken, enflasyon ortalaması yüzde 7.6 olan Almanlar’ın yüzde 91’inin “artık daha temkinli ve az alışveriş“e yöneldiği belirtiliyor.

INSA isimli araştırma enstitüsünün yaptığı bir araştırmaya nazaran, Almanlar’ın enflasyon sonrası ekonomik durumları ile çarşı ve pazar alışkanlıkları değerli ölçüde değişti.

BOĞAZDAN KISMAYA BAŞLADILAR

Almanlar’ın artan fiyatlara tepkisi şöyle oldu:

* Halkın yüzde 75’i fiyat artışlarını fazla ve çok fazla hissetmeye başladı. Aylık geliri net 2000 Euro olan hanede, enflasyonu ağır halde hissetme oranı yüzde 82.

* Halkın yüzde 50’si bu yıl, ekonomik durumlarının makus olduğunu belirtiyor. Yüzde 42’si tıpkı kaldığını, yüzde 7’si ise daha uygun olduğunu belirtiyor. Yüzde 46’lık bir kesim ise, kötüleşmeye yanlışsız gittiğini belirtiyor.

* Halkın yüzde 91’i ise tasarruf etmeye çalıştıklarını belirtiyor. Yüzde 54’ü restoranlara gitmiyor, yüzde 50’si giyecek alımımda daha dikkatli, yüzde 48’i tatilini iptal etmiş ve yüzde 43’ü de yiyecek- içecekten kısmaya başlamış. Almanlar’ın yalnızca yüzde 9’u, hiç bir şey yokmuş üzere devam ettiğini söylüyor.

* Almanlar’ın yüzde 46’sı ise bu yıl yapacağı, büyük alışveriş ya da yatırımı ertelediğini anlatıyor.

* Bazı yerlerde, alışveriş merkezleri boşalıyor ve dükkanlar kiralarını ödeyemiyor. Yaz periyodu olmasına karşın, halkın ilgi etmediği çok sayıda yüzme havuzu da kapatılıyor.