Antep fıstığı ihracatı yüzde 30 arttı

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri datalarından derlenen bilgiye nazaran, 2021 yılında 110 ülkeye 209 milyon 686 bin dolarlık Antep fıstığı ihraç edildi.

Geçen yılın ocak-haziran periyodunda 8 bin 285 ton eser karşılığında 85 milyon 182 bin dolar elde edilirken, bu yılın birebir devrinde 91 ülkeye 111 milyon 456 bin dolar karşılığı 12 bin 258 ton Antep fıstığı satıldı.

Bu devirde Türkiye’nin en çok fıstık ihracatı yaptığı ülkelerin başında Almanya yer aldı. Almanya’ya yılın birinci yarısında 17 milyon 43 bin dolarlık Antep fıstığı gönderildi. Almanya’yı 9 milyon 363 bin dolarla Kırgızistan, 6 milyon 828 bin dolarla Irak izledi.

“URFA, EN ÇOK FISTIK AĞACINA SAHİP ŞEHİR”

Şanlıurfa Ticaret Borsası Lideri Mehmet Kaya, Türkiye’nin bu yılın ocak-haziran devrinde yaptığı Antep fıstığı ihracatının geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 30 arttığını belirtti. Kaya, şunları kaydetti:

“Bu noktada geliştirilen siyasetlerin yeterli sonuçlar verdiğini analiz etmek mümkündür lakin natürel ki fıstığın birinci kere meyvesini verdiği bu topraklardan çok daha büyük sayılar elde edilebilir. Urfa, en çok fıstık ağacına sahip kent. Rekolte açısından da her periyot birinciliği göğüslemektedir. İklim kuralları ve global krizleri göz önünde bulundurursak yakalamış olduğumuz ihracat oranı bizler için sevindirici. Elbet önümüzdeki yıllarda Türkiye, fıstık açısından dünya pazarında daha büyük bir yere sahip olacaktır.”

Lisanslı deponun değerine işaret eden Kaya, “Üretim oranı en yüksek vilayet olan Urfa’da fıstık üretimi ve ticaretinin desteklenmesi için daha evvel hububat ve pamuk odaklı kurduğumuz lisanslı depolarımız üzere fıstık lisanslı depo projemizi hazırladık. İnşallah önümüzdeki süreçte fıstık lisanslı depomuzun da faaliyete geçmesiyle çiftçi ve tüccarımız bu alana daha da ilgi gösterecek ve buna bağlı olarak Türkiye ihracat noktasında daha büyük muvaffakiyetler elde edecek” dedi.