Avrupa’da doğalgaz 1 haftada yüzde 52 zamlandı

Avrupa’nın doğalgaz ana sağlayıcısı Rusya’dan doğalgaz akışının azalması ve ABD’deki LNG terminalinde çıkan yangınla birlikte yaşanan öbür gelişmeler doğalgazın bedelini artırdı.

Avrupa’da 9 Haziran’da 84 eurodan süreç gören doğalgazın megavatsaat fiyatı ortadan bir hafta geçince bugün yüzde 52 artarak 128 euroya kadar yükseldi.

Sanal doğalgaz ticaret noktasında 120 euro

Avrupa’da doğalgazın megavatsaat fiyatı 9 Haziran’da 84 eurodan süreç görüyordu. Doğalgazın megavatsaat fiyatı bugün saat 10.05 prestijiyle yüzde 52 artarak 128 euro oldu. Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz ticaret noktası TTF’de süreç gören temmuz vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 120 eurodan kapandı.

ABD’de Freeport LNG terminalinde çıkan yangın piyasayı etkiledi

9 Haziran’da ABD’nin Teksas eyaletinde bulunan Freeport LNG terminalinde çıkan yangın sebebiyle tesisin en az 3 hafta müddetle kapatılacağının duyurulması fiyatların yükselmesine sebep oldu. Daha sonra yapılan açıklamada bu tesisin sene sonundan evvel açılamayacağı bildirildi.

Avrupa ve Asya’ya gönderilen LNG’de kıymetli role sahip Freeport tesisi ABD’nin ürettiği sıvılaştırılmış doğalgazın yüzde 20’sini sağlıyor.

Gazprom’dan doğalgaz sevkiyatını azaltma hamlesi

Ayrıca Rus güç şirketi Gazprom, teknik meseleler nedeniyle Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden doğalgaz sevkiyatını azaltacağını duyurdu. Gazprom, 14 Haziran’da yaptığı açıklamada, Kuzey Akım üzerinden gaz sevkiyatının 167 milyon metreküpten 100 milyon metreküpe düşürüldüğünü bildirmişti. Dün ise Gazprom, Alman Siemens şirketine bakım için gönderilen birtakım teknik ekipmanların şimdi dönmediğine işaret ederek, Kuzey Akım boru çizgisi üzerinden Avrupa’ya doğalgaz sevkiyatının yüzde 33 daha düşeceği ikazında bulundu.

İtalyan güç firması ENI’ye gaz sevkiyatı azaltıldı

Son olarak Gazprom’un, İtalyan güç firması ENI’ye sağladığı gaz akışında yüzde 15’lik kesintiye gitmesi fiyatları tırmandırdı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.