Bakan Akar: Münbiç ve Tel Rıfat’tan kimi tacizler var

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Kumandanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Kumandanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile hudut çizgisindeki inceleme ve denetlemelerine devam ediyor.

Dağlıca’daki Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan Hudut Tabur Merkezi’nde alandaki son duruma ait bilgi alan Akar, Irak ve Suriye hudut sınırı ve hudut ötesinde vazifeli birliklerin kumandanları ile görüntü konferans toplantısı düzenledi.

Zorlu hava ve arazi kaidelerinde büyük kahramanlık ve fedakarlık gerektiren operasyonları muvaffakiyetle yerine getiren birlikleri tebrik ederek kelamlarına başlayan Akar, “En son terörist etkisiz hale getirilinceye, asil milletimiz, 85 milyon vatandaşımız terör belasından kurtuluncaya ve sonlarımız tam olarak itimat altına alınıncaya kadar bu çabayı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyinde son devirde artan terörist hücumlara dikkati çeken Akar, “Özellikle Münbiç ve Tel Rıfat’tan kimi tacizler başladı. Bunlara karşı terörist gayelere tereddütsüz olarak her türlü müdahaleyi yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Teröristleri etkisiz hale getirmek için yapılması gereken ne varsa yapmayı sürdüreceğiz.” sözlerini kullandı.

Akar, Türk Silahlı Kuvvetlerinin tek gayesinin teröristler olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Diğer ülkelerin, dostlarımız ve müttefiklerimizin de bahse objektif biçimde bakmalarını, duruşlarını ve durumlarını buna nazaran düzenlemeleri gerektiğini her fırsatta söylemeye devam ediyoruz. Onların aksiyonları ve telaffuzları de bir manada samimiyetlerinin göstergesi olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri sahip olduğu imkan ve kabiliyetleri, üstün moral ve motivasyonu ve deneyimi ile verilecek her türlü vazifesi yapmaya hazır. Bu bahiste azimliyiz, kararlıyız, buna da muktediriz.”

Terörle çabanın artan azim ve kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar 35 bin 268 terörist etkisiz hale getirildi. Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde yılbaşından bu yana kadar 1999, Pençe-Kilit Operasyonu’nda ise 277 terörist etkisiz hale getirildi.” dedi.

TÜRKİYE’NİN “KOLAYLAŞTIRICI” ROLÜ

Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi için planlanan “tahıl koridoru”na ait de değerlendirmelerde bulunan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “gıda krizinin” tahliline yönelik diplomatik çalışmaları ve direktifleri kapsamındaki görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

Akar, Türkiye’nin taraflarla temaslarını sürdürerek “kolaylaştırıcı” rolünün gereklerini yerine getirmeye devam ettiğini belirterek, “Milyonlarca ton tahıl Ukrayna limanlarında bekliyor. Hem Rusya hem Ukrayna hem de BM temsilcisi ile görüşüyoruz. Dörtlü görüşmelerle oradaki milyonlarca ton tahılın ve öbür besin materyallerinin uygun formda planlanan adreslerine gitmeleri için elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu hususta kimi gelişmeler olmasını bekliyoruz.” biçiminde konuştu.

İnsani yardım ve tahliye vazifesi için gittiği Ukrayna’da hava alanının kapatılması nedeniyle kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin iki nakliye uçağına ait de açıklamalarda bulunan Akar, “Taraflarla ağır görüşme trafiğimiz var. Önümüzdeki günlerde o mevzuyu da emniyetli formda çözmek için çalışıyoruz.” tabirlerini kullandı.