Bakan Akar’dan Yunanistan’a sert ikaz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan’ın son periyotta artan provokasyonlarına yönelik, “Tarihten ders alın diyoruz. Yeni maceralara girmeyin. Kimileri sizin kulağınıza bir şeyler söyleyebilirler. Bunların geçerli olmadığını tarihte gördünüz. Birebir şeyi tekrarlatmayın. Bu hususta akıllı olun” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ankara’da bir otelde düzenlenen Malezya Ulusal Günü Resepsiyonu’nun akabinde gazetecilerin gündeme ait sorularını yanıtladı. Yunanistan’ın artan provokatif davranışları ile son olarak Ege’de sivil bir Ro-Ro gemisine ateş açmasına yönelik değerlendirmesi sorulan Akar, Türkiye ve Yunanistan ortasında birtakım problemlerin olduğunu, bunu da herkesin bildiğini belirtti. Bu sıkıntıların barışçıl yol ve metotlarla çözülmesi için Türkiye’nin ağır gayret harcadığına ve sabırlı davrandığına vurgu yapan Bakan Akar, “Tüm yeterli niyetli gayretlerimize karşın maalesef komşumuz Yunanistan her seferinde birtakım provokatif hareket, telaffuzlarla tansiyonu artırmaya devam ediyor. Bunun önlenmesi için elimizden gelen uğraşı gösteriyoruz” diye konuştu.

“İkiyüzlü bir siyaset var”

Yunanistan’ın her fırsatta Türkiye’yi karalamaya çalıştığını lisana getiren Akar, şunları söyledi:

“Her olayı istismar etmek, çarpıtmak suretiyle palavrayla, iftirayla üçüncü tarafları etkilemek, üçüncü taraflara Türkiye’yi şikayet etmek için ellerinden gelen çabası gösteriyorlar. Bu manada hakikaten ikiyüzlü bir siyaset izlendiğini söylemek yanlış değil. İkiyüzlü bir siyaset var. Bir taraftan biz diyalogda ısrar ediyoruz, bunu anlar üzere, buna karşılık verecek üzere görünüyorlar, başka taraftan da kendi başlarına kaldıklarında üçüncü ülkelerle görüşmelerinde, konuşmalarında her seferinde palavra ve inkara dayalı olarak Türkiye’yi şikayet etmeyi bir alışkanlık haline getiriyorlar.”

Yunanistan tarafından ateş açılan gemi

“Düşmanca bir tutum”

Milli Savunma Bakanı Akar, Yunanistan kıyı güvenlik ögelerinin son olarak Ege’de sivil bir gemiye ateş ettiğini belirterek, “Bunun çabucak ardından Yunanistan’daki politikler, Türkiye’yi saldırganlıkla suçluyor. Bu ikiyüzlülük değil de nedir? Bunun için diyoruz ki bunların konutlarında ayna yok mu? Aynaya baksalar gerçekleri görürler ve tahminen utanırlar. Bu kadar aleni ikiyüzlülük, riyakarlık olmaz” açıklamasında bulundu.

Hava Kuvvetleri Komutanlığının Doğu Akdeniz ve Ege’de planlı ulusal ve NATO faaliyetlerinin olduğunu, milletlerarası hukuk, karşılıklı mutabakatlar çerçevesinde eğitim faaliyetlerinin bulunduğunu lisana getiren Akar, şöyle konuştu:

“Bu faaliyetlere dahi hem de Rus malı S-300 hava savunma sistemleri ile taciz ediyor, kilit atıyorlar. Hasmane, düşmanca bir tavır bu. Bunun ne müttefiklikle ne komşulukla, ne evvelki mutabakatlarla bir alakası var. Bunları yapıp, düşmanca davranış gösteriyorlar. Bunlar kabul edilemez. Bu büyük bir riyakarlık, ikiyüzlülük. Bunun görülmesi lazım. Biz her seferinde muhataplarımıza yazılı, kelamlı bunları iletiyoruz. Türkiye’ye karşı olan bu davranışları takip ediyor, hiçbirini karşılıksız bırakmıyoruz. Ülkemizin hak alaka ve menfaatlerini korumak ve kollamak için hem alanda hem de masada yapılması gereken ne varsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Biz, barış, düzgün komşuluk münasebetleri, milletlerarası hukuk diyoruz, bu mevzularda iş birliği yapmak istiyoruz. Ege Denizi’nin bir barış denizi olmasını istek ediyoruz ama buna maalesef bir karşılık bulamıyoruz.”

“Lavrion’da FETÖ’yü, PKK/YPG’yi, DEAŞ’ı, DHKP-C’yi saklıyorlar”

Bir gazetecinin Yunanistan’daki Lavrion kampının bir terör kampına dönüştüğüne yönelik tabirleri hatırlatarak değerlendirmesini sorması üzerine Akar, “Lavrion’da FETÖ’yü, PKK/YPG’yi, DEAŞ’ı, DHKP-C’yi saklıyorlar, onlara mesken sahipliği yapıyorlar. Oradan çeşitli ülkelere gitmelerini sağlıyorlar. Tüm bunlar görülürken büyük bir gaflet, riyakarlık, ikiyüzlülükle bu türlü bir şey olmadığını sav ediyorlar. Bunu anlamak mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın Batı Trakya’daki Türklere yönelik tavrına da reaksiyon gösteren Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Oradaki kardeşlerimizin varlığını kabul etmiyorlar. ’Bunlar Müslüman’ diyorlar. Pekala bunlar Çinli mi, Japon mu? Bunların ismi Türk, adresleri Türk, mezarlıkları Türk, tarihleri, tapuları Türk. Batı Trakya’daki kardeşlerimizin hakkını, hukukunu gasbediyorlar, bunu da görmezlikten geliyorlar. Onların okullarına, müftü seçimine dahi her şeye müdahale etmeye çalışıyorlar. Bir tarafta Lozan Mutabakatı, öteki taraftan Paris Muahedesi var. Bunlar temel metinler. Bu metinlerin ortaya koyduğu düzenlemeleri dahi inkar ediyorlar, reddediyorlar.”

“Dünyadaki en garip şey”

Yunanistan’ın adaları milletlerarası hukuka karşıt olarak silahlandırdığına dikkati çeken Akar, “Karasularınız ne ise hava alanınız da odur. ’Hayır bizim karasularımız 6 mil, hava alanımız 10 mil’ diyorlar. Dünyadaki en garip şey. Bunun anlaşılması mümkün değil. Bunu aklı başında kimse kabul etmiyor. Problemler bir bir bekliyor. Biz de madem bu sıkıntılar var, gelin konuşalım, görüşelim diyoruz” tabirlerini kullandı.

Sorunların tahliline yönelik bir tarafta istişari görüşmelerin, öteki tarafta inanç artırıcı tedbirler çerçevesindeki görüşmelerin bunlarla birlikte ayrıştırma tarzları görüşmelerinin olduğunu hatırlatan Akar, “Bunların hepsi durdu. Biz diyoruz ki ’Ne vakit istiyorsanız buyurun gelin yahut biz gelelim’. Biz ’diyalog’ diyoruz onlar ise bunları bir tarafa bırakarak ’Türkiye yayılmacı, saldırgan’ diyorlar. Gemiye ateş eden kendileri, diyaloğa gelmeyen kendileri” diye konuştu.

“Görüşmelere başlamak en yanlışsız yol”

Sorunların barışçıl yol ve sistemlerle, güzel komşuluk münasebetleri çerçevesinde, memleketler arası hukuka uygun, adaletli tahlilinin kıymetine vurgu yapan Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Tarihten ders alın diyoruz. Yeni maceralara girmeyin. Kimileri sizin kulağınıza bir şeyler söyleyebilirler. Bunların geçerli olmadığını tarihte gördünüz. Birebir şeyi tekrarlatmayın. Bu hususta akıllı olun. Yunanistan’da kendi şahsi hesapları ve iç siyaset için tansiyonu artıran birtakım politikler var. Kendi menfaatleri için kendi halklarının refahını, geleceğini tehlikeye atıyorlar. Başka taraftan da birtakım politikler, akademisyenler, diplomatlar, emekli askerler ve aklıselim sahibi Yunanlar buradaki yanlışlığı gördü ve bunu yazılı ve kelamlı olarak lisana getirmeye başladılar. Biz bu manada gelişmelerin olmasını ve bir an evvel barışçıl yol ve prosedürlerle, diyalogla meselelerimizi çözmek için görüşmelere başlamamızın en yanlışsız yol olacağını tabir ediyoruz. Ancak bu söylediklerimizin hiçbir halde zafiyet olarak algılanmaması gerekir. Ege’de Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ta hem kendimizin hem de Kıbrıslı kardeşlerimizin haklarını, menfaatlerini korumakta, kollamakta azimliyiz, kararlıyız ve buna da çok şükür muktediriz.”