Balatlar hafriyatında Helenistik periyot mimarisi

Balatlar hafriyatında Helenistik devir mimarisi bulundu Sinop’ta sürdürülen Balatlar Yapı Topluluğu hafriyatında Helenistik periyoda ilişkin mimari ortaya çıktı. Geç Helenistik periyoda ilişkin olduğu iddia edilen mimari ortasındaki mozaikte ‘kanatlı Eros figürü’ bulundu.

Yeni motifler ortaya çıktı

Prof. Dr. Gülgün Köroğlu’nun başkanlığında sürdürülen hafriyat çalışmalarında beklenmedik bir yapı ortaya çıktı. Geç Helenistik periyoda ilişkin konut mimarisine ulaşılan hafriyatta rastlanan mozaik üzerinde kanatlı Eros figürü ve dalga motifleri bulundu.

Sergilenecek

Geç Helenistik periyoda ilişkin olduğu iddia edilen mimarinin milattan evvel 1. Yüzyıl yahut milattan sonra 1. yüzyıla ilişkin olabileceğini söyleyen Köroğlu, “Sinop bu manada güçlü bir kent, öbür alanlarda da müzenin yaptığı kurtarma kazılarında da Helenistik mozaikler çıkıyor, bu da onlardan birisi. Biz çok hoş koruyup onarıp sergileyeceğiz. Zati büyük bir alan, arkeolojik park burası. Bizim için müjde üzere oldu, öteki alanlarda görmediğimiz formda sergilemeye de açacağız” şeklinde konuştu.