Bilimsel araştırma: Obezite ilacı diyabet riskini yarı yarıya düşürdü

Yapılan bir araştırma, haftalık olarak verilen bir obezite ilacının Tip 2 diyabet geliştirme riskini yarıya indirdiğini gösteriyor.

Elde edilen bilgilere nazaran, tertipli dozlar verilen çok kilolu ve obez iştirakçilerin, diyabetten muzdarip olma ihtimallerinin yüzde 61’e kadar düştüğü görüldü.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, ABD’deki Alabama Üniversitesi’nden araştırmacılar, önümüzdeki on yılda Tip iki diyabet geliştirme riskini varsayım etmek için kardiyometabolik hastalık evrelemesi ismi verilen bir formül kullandılar.

Bu hesaplamanın epey gerçek bir risk ölçüsü olduğu ve cinsiyet, yaş, ırk, beden kitle indeksi ve kan basıncı ile kan şekeri ve kolesterol düzeylerini hesapladığı da gösterildi.

DİYABET İÇİN DAİMA TEDAVİYE GEREKSİNİM VAR

İlk denemede, 1.961 fazla kilolu ve obez hasta, 68 hafta boyunca haftada bir 2.4 mg diyabet ilacı enjeksiyonu yahut plasebo aldı.

Ayrıca tüm iştirakçiler diyet ve antrenman konusunda da takviye aldı.

İlk denemede diyabet ilacı alan iştirakçiler için on yıllık risk puanları, başlangıçta yüzde 18,2’den 68. haftada yüzde 7,1’e düştü.

Bu risk, plasebo verilenlerde de başlangıçta yüzde 17.8’den 68. haftada yüzde 15.6’ya düştü.

Elde edilen sonuçlar, Tip 2 diyabet riskindeki düşüşü sürdürmek için daima tedaviye gereksinim olduğunu gösterdi. Bulgular, önümüzdeki hafta İsveç’in Stockholm kentindeki Avrupa Diyabet Araştırmaları Derneği’ne sunulacak.