Bir tane sabundan 5 litre organik sıvı sabun yapın paranız cebinizde kalsın! Ellerinizi pamuk üzere yapacak sıvı sabun tanımı

Hayat pahalılığı nedeniyle artık vatandaşlar bir çok eseri meskende yapmaya başladı. Konutta yapılan gereçlerden en çok tercih edilenlerinden biri ise sıvı sabunlar oldu. Bir tek sabun kalıbıyla 5 litre sıvı sabun yapılması ise vatandaşların bütçesine büyük ölçüde katkı sağlıyor.

Kalıp sabunları ne kadar sevsek de, birçok kişi sıvı sabunları tercih eder. Kalıp sabunların dışı çabuk kirlenir ve mikropların taşınmasına yardımcı olabilir. Ayrıyeten kalıp sabun yere düştüğünde kimse bundan hoşlanmaz ve onu almak için eğilmek zorunda kalırlar. Sıvı sabunlar ise kullanımı kolaydır ve paylaşılabilir. Koronavirüsün hayatımıza girmesi ile daha çok hijyene değer vermeye başladık. Bunlardan esas olanı da el hijyeni. Koronavirüs nedeniyle konutlarda sabun eskisinden daha ağır bir ölçüde tüketmeye başladık. Son vakitlerde her esere misliyle artırım gelmesi ile birlikte vatandaşın beli güzelce büküldü. Kara kara düşünen vatandaş rahat bir nefes alabilmek için deva arayıp püf noktalarından yararlanır oldu. Bunlardan biri de yalnızca 1 kalıp sabun ile 5 litre sabun elde etme prosedürü.

1 KALIP SABUNDAN 5 LİTRE SIVI SABUNU MESKENDE NASIL YAPABİLİRİZ?

Gereken materyaller:

1 adet kalıp sabun

4,5 – 5 litre su

Yapılışı:

Banyonuzda bulunan bir adet banyo sabununu genişçe bir kap içerisine rende kullanarak rendeleyelim. Sabunları rendeledikten sonra tencere içerisine 4,5 litre kadar su koyalım. Tencereye koyduğumuz suyun kaynamaya yakın olması gerekiyor. Suyu yaklaşık 80°C oluncaya kadar ısıtalım. Elinizde bir ısı ölçer yoksa bu sıcaklığı suyun kaynamadan 1,5-2 dk. evvelki hali olarak düşünebilirsiniz.

Suyu gerektiği üzere ısıttıktan sonra tencerenin altını kapatalım. Bir kapta rendelenmiş olan sabunları yavaş yavaş tencerenin içine boşaltalım. Hafif hafif karıştırarak sabunun su içerisinde büsbütün eriyip karışmasını sağlayalım. Tencerenin içinde uygunca karıştıktan sonra altını kapatıp tencerenizi bir kenara alın. Tencereyi bir gün kadar soğumaya bırakın. Sabunun daha koyu bir kıvam aldığını göreceksiniz. Tencerede hazırlamış olduğumuz sıvı sabunu 1 gün bekledikten sonra bir huni yardımı ile 5 litrelik bir pet şişe içerisine koyalım. İşte yalnızca 1 kalıp sabunla 5 litre sıvı sabun tanımımız hazır…