Borsa istanbul rekorlara devam ediyor

Bankacılık endeksi yüzde 1,89 ve holding endeksi yüzde 1,04 artış kaydetti. Dal endeksleri ortasında en fazla kazandıran yüzde 2,42’yle madencilik, tek kaybettiren yüzde 0,08’le finansal kiralama, faktoring oldu.

BIST 100 endeksi, dün yüzde 0,34 artarak 3.402,81 puan ile tüm vakitlerin en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

pay piyasalarında olumlu bir seyir  hakim

Analistler, global çapta devam eden resesyon ve güç krizi risklerine rağmen, bugün Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararı ve ECB Lideri Christine Lagarde’ın açıklamaları ile ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell’ın konuşması öncesi hisse piyasalarında olumlu bir seyir izlendiğini söyledi.

ECB’nin, yüzde 69 ihtimalle tarihinde birinci sefer 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Fed’in ise bu ayki toplantısında 75 baz puanlık faiz artırımına gitme ihtimali halihazırda yüzde 78 seviyesinde bulunurken, Powell’ın açıklamalarıyla beklentilerin şekilleneceği öngörülüyor.

Analistler, bugünün data gündeminde yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında ise ABD’de haftalık işsizlik müracaatlarının öne çıktığını belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 3.450 ve 3.500 düzeylerinin direnç, 3.370 puanın takviye pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.