Cannes’da ödül alan Merve Dizdar dünya basınında

Oyuncu Merve Dizdar, Cannes Film Festivali’nde Kuru Otlar Üstüne’deki rolüyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüne layık görüldü. Dizdar, ödülünü ‘Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara’ armağan etti. Dünya basını Merve Dizdar’ın ödülünü nasıl yayına verdi…

LE MONDE: SAYGI DURUŞUNDA BULUNDU

Fransız gazetesi Le Monde: “Türk oyuncu, ‘var olma mücadelesi veren’ karakterine saygı duruşunda bulunuyor.” Diye

THE GUARDİAN: ELEŞTİRMENLERİ BÜYÜLEDİ

The Guardian haberinde; ‘Filmin yıldızı Merve Dizdar, bir taşra öğretmeni olan Nuray rolüyle birçok eleştirmeni büyüledi’ diye yazdı. İspanya’nın önemli gazetesi El Pais ödülün ‘Kendi kırılganlığında yine de çok güçlü, bir saldırıda ayağını kaybetmiş ve şimdi cinsel ve duygusal yaşamını yeniden bulmaya çalışan Anadolu kadını rolünü nakış gibi işleyen’ oyuncuya gittiğini yazıyor.

NOUVEL OBSERVATEUR: FİLM ÖDÜLLENDİRİLDİ

Nouvel Observateur farklı bir bakış açışı getirmiş; ‘Nuri Bilge Ceylan’ın güzel filmini onurlandırmak için mükemmel bir yol’ diyerek taşıdı.

VARİETY: SALONDA SÜRPRİZ OLDU

Variety malum sinema sektörünün söz sahibi yayın organlarından ‘En İyi Kadın Oyuncu ödülü, Nuri Bilge Ceylan’ın uzun ve felsefi “Kuru Otlara Dair” filmindeki bencil erkek kahramana meydan okuyan, bir taşra öğretmeni rolüyle Türk aktris Merve Dizdar’ı onurlandırarak salonu şaşırttı’ yorumunu yaptı.

NEW YORK TİMES’TAN ÖVGÜ

New York Times Gazetesi öncelikli film ile ilgili yorum yapıyor; ‘Bu yavaş yavaş kaynayan film Doğu Anadolu’da öğretmen olarak yaptığı çalışmalardan giderek daha acı çeken Samet’i merkeze alıyor’ dedikten sonra Dizdar’ın Samet’e bunalımında yardım eden Nuray rolünde; ‘ ‘klişe’ bir rolü sıcaklığı ve inceliği ile yücelttiği’ belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir