Çay bardağına sığmayan ‘Lapseki devi’nin hasadı başladı

Çanakkale’de çay bardağı boğumundan geçmeyen iriliği nedeniyle ‘Lapseki devi’ olarak bilinen kirazların hasadına başlandı. Lapseki’nin dev kirazları, aroması ve lezzetiyle büyük talep görüyor.

Kiraz üretiminde verimli ve yararlı dönem geçiren Lapseki ilçesindeki üreticilerin yüzü güldü.

Kiraz hasadının devam ettiği ilçede, bugünlerde ise ‘Lapseki devi’ olarak bilinen ‘premier giant’ çeşidi kirazlar toplanıyor.

Aroması ve lezzetinin yanı sıra çay bardağına sığmayan iriliğiyle piyasada büyük talep gören kirazlar, sağladığı yüksek katma bedeliyle üreticiyi sevindiriyor.

İlçedeki üreticiler, bir yandan hasadı sürdürürken öteki yandan da Lapseki Belediyesi’nin 37’nci Kiraz Şenliği kapsamında gerçekleştirilecek kiraz müsabakası için eserlerini hazırlıyor.

Bazı ağaçlardaki eserleri yarış için ayıran ve en iri kirazları yetiştirmeye çalışan üreticiler, elde edecekleri dereceyle ön plana çıkmayı hedefliyor.

Babası Sadettin Gündüz’e ilişkin bahçedeki kirazları ailece toplamayı sürdürdüklerini belirten Cihat Gündüz ise “Kirazlarımız 34-36 kalibre büyüklüğünde, çay bardağı boğumundan geçmiyor. Bölgenin iklim yapısı, toprak yapısı ve şuurlu çiftçilik sonucunda bu irilikte kirazları üretiyoruz. Piyasada çok kıymetli fiyatlarla alıcı buluyor. Şu anda bu kirazların hasadını yapıyoruz. Aroması ve lezzeti şahane. Bereketli bir dönem geçirdik ve âlâ para kazandık” dedi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.