CHP Meclis’te ‘yasaklı listeyi’ sordu, Cumhurbaşkanlığı’ndan bir yıldır cevap yok!

KKTC Devlet Televizyonu Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT) eski müdürü Kıbrıslı gazeteci Aysu Basri Akter’in Türkiye’ye girişine müsaade verilmemesi, KKTC vatandaşlarına yönelik ‘Türkiye’ye giriş yasağı’ uygulamasını Ankara’da tartışmaya açarken, Cumhurbaşkanlığı’nın bu bahisteki sorulara bir yıldır cevap vermediği ortaya çıktı. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Kıbrıslı Türklere uygulanan ‘Türkiye’ye giriş yasağı’nı Meclis’te Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında  KKTC’nin eski Cumhurbaşkanlığı Basın ve Bağlantı Koordinatörü Ali Bizden, Araştırmacı – Muharrir Dr. Ahmet Cavit An’ın Türkiye’ye girişine müsaade verilmemesinin akabinde Kıbrıslı Türklere uygulanan ‘yasaklı liste’ genişliyor.

‘YASAKLI KIBRISLILAR LİSTESİ’ GENİŞLİYOR!

Ali Bizden ve Ahmet Cavit An’ın akabinde son bir yıl içerisinde eski parlamenter Okan Dağlı, Basın-Sen Lideri Ali Kişmir ve Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan’ın Türkiye’ye girişine müsaade verilmezken, evvelki gün de KKTC Devlet Televizyonu, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu (BRT) eski müdürlerinden Aysu Basri Akter de tatil için geldiği Antalya’ya alınmadı. Antalya Havalimanı’nda 2 çocuğuyla birlikte 19 saat bekletilen Akter, sonra hudut dışı edilerek ülkesine geri gönderildi. Ortalarında siyasetçi, gazeteci ve müelliflerin da bulunduğu Kıbrıslı Türklere yönelik Türkiye’ye giriş yasağı Meclis gündemine taşınırken, iktidar yetkililerinden rastgele bir açıklama yapılmamasına muhalefet reaksiyon gösterdi.

ÇAKIRÖZER SORDU, CUMHURBAŞKANLIĞI KARŞILIK VERMEDİ

TBMM Dışişleri Kurulu üyesi, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer  Kıbrıs Türkü  kimi isimlerin Türkiye’ye girişine müsaade verilmemesini Temmuz 2021’de Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Çakırözer’in sorularına ise bir yıldır karşılık verilmedi. Bu tavra reaksiyon gösteren Çakırözer, gazeteci Aysu Basri Akter ve ailesine yönelik hudut dışı kararının akabinde şu açıklamayı yaptı:

“Saray iktidarının tutarsızlıklarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. Yeri geldiğinde KKTC’nin egemenliğini, bağımsızlığını, hakkını, hukukunu koruyacağız diyenler Kıbrıs Türklerinin Türkiye’ye girişine dahi müsaade vermiyor. Seyahat özgürlüğünü kısıtlıyor. Neden, hangi münasebetle müsaade vermediğini ise kimse bilmiyor. Meclis’te hem Cumhurbaşkanlığı’na, hem Dışişleri Bakanına sordum. Cumhurbaşkanlığı bir yıldır sorularımızı yanıtlamadı. Dışişleri Bakanlığı ise ‘egemenlik yetkimiz’ diyerek geçiştirdi. Türkiye’ye alınmayan KKTC vatandaşı isimlere her gün yenileri ekleniyor. Ancak ülkeyi yönetenler çıkıp tek söz söylemiyor, söyleyemiyor! Şu soruların karşılıklarını bilmek hem KKTC, hem de ülkemiz kamuoyunun hakkı: Bu türlü bir yasaklı listesi var mı? Hangi münasebet ile oluşturuldu? Bu listede kaç kişi var? Bu listeyi kim, hangi hedefle hazırladı? Gazetecilerin, siyasetçilerin, aydınların görüşünü beğenirsiniz, beğenmezsiniz fakat niyeti nedeniyle bu insanların Türkiye’ye alınmaması asla kabul edilemez. Saray idaresi KKTC vatandaşlarına yönelik bu anti demokratik uygulamayı derhal kaldırmalıdır.”

BİR YIL EVVEL SORDU

Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, “ Ortalarında geçmişte Bakanlık yapmış siyasetçi ve gazetecilerin bulunduğu bir küme isme Türkiye’ye giriş yasağı getirildiği, ‘ülkeye alınmayacak şahıslar’ listesi hazırlandığı tezleri yanlışsız mudur? Hakikat ise, Türkiye’ye girişi yasaklı bireyler kimlerdir? Bu liste kamuoyuna yahut bireylerin şahsına açıklanacak mıdır? Açıklanmamasının münasebeti nedir? Türkiye’ye girişine müsaade verilmeyen KKTC’li kaç kişi vardır? Türkiye’ye giriş yasağı getirilen isimlere münasebet olarak bildirilen ‘G82′ kodu nedir? Son 1 yıl içerisinde Türkiye’ye ‘G82′ kodu kapsamında kaç kişi alınmamıştır? Bu bireyler kimlerdir, ülkeleri nedir?” sorularına cevap istedi. Çakırözer’in soruları bir yıldır cevaplanmadı.

TBMM’de 2022 bütçe görüşmelerinde Kıbrıslı isimlere uygulanan giriş yasağını Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na da soran Çakırözer’e “Ülkeye girecek yabancılara ait alınan kararlar her devletin kendi egemenlik yetkisindedir” cevabı verildi.