CHP’li Ali Öztunç’tan Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi’ne ‘NAe Sao Paulo’ gemisine ait mektup

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tabiat Hakları ve Etraf Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Ali Öztunç, İzmir Aliağa’da sökülmek üzere yola çıkan ve asbest içeren Brezilya donanmasına ilişkin Nae Sao Paulo isimli gemi için Brezilya’nın Türkiye Büyükelçiliği’ne mektup yazdı.

Öztunç, mektubunda; “İki ülke açısından tüzel sorumluluklar doğuracak olan Nae Sao Paulo isimli nükleer savaş gemisinin Türkiye’ye gönderilmesi sürecinin bir an evvel durdurulması, bahsi geçen önlem kararı yeterince Nae Sao Paulo isimli nükleer savaş gemisinin ülkeniz hudutlarına geri çağrılması için gerekli adımları atmanızı talep ediyoruz” kelamlarıyla davet yaptı.

Geminin Brezilya’dan söküm için ayrılmasının Türkiye’de olduğu kadar Brezilya’da da reaksiyon aldığını söyleyen Öztunç, “The Globo News’in haberinde, Rio de Janeiro 16. Federal Mahkemesi tarafından, Nae Sao Paulo uçak gemisinin söküm sürecine dair ülkenizde gerçekleştirilen ihalenin iptali için açılan dava kapsamında, geminin demirli olduğu Guanabara Körfezi’ne geri dönmesi için ‘ihtiyati tedbir’ kararı alındığı, fakat kararın şimdi uygulanamadığı bilgisi paylaşılmıştır” dedi.

Öztunç’un Brezilya Büyükelçisi’ne yazdığı mektup şöyle:

“Sayın Brezilya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi

Nae Sao Paulo isimli uçak gemisi 4 Ağustos 2022 tarihi itibariyle İzmir’deki Aliağa Gemi Söküm Bölgesi’ne ulaşmak üzere yola çıkmıştır.

Birçok tehlikeli maddeyi içeren gemileri sökme süreci, deniz ve karada yarattığı çevresel kirliliklerin yanı sıra, oksijen kaynağı ve kesme usulü ile yürütülen çalışmalarda hava kirletici bileşenler de atmosfere verilmektedir.

İzmir Aliağa Bölgesi, mevcut kirlilik yükü nedeniyle birçok sıhhat sorunun da yaşandığı bir bölgemizdir. Bölgenin kirlilik pahaları, hudut pahaların çok üstünde olup, bölgede buna bağlı olarak birçok sıhhat sorunu yaşanmaktadır.

Nae Sao Paulo isimli uçak gemisi Fransa tarafından uzun yıllarca nükleer denemelerde kullanılmış olup, asbest ve radyoaktivite dahil olmak üzere değerli ölçüde tehlikeli ve ziyanlı atık içermektedir. Bu nedenle, kelam konusu geminin sökülmek üzere Aliağa’ya getiriliyor olması Türkiye kamuoyunda ağır reaksiyon almaktadır. Demokratik kamuoyu ve sivil toplum “Aliağa, Dünyanın çöplüğü olmayacak!” şiarıyla kelam konusu geminin Türkiye sonlarına getirilmesine karşı hak arayışına girmiştir. Önümüzdeki günlerde bu tarafta yargı yoluna da başvurulacaktır.

Söz konusu geminin söküm için Brezilya hudutlarından ayrılması, ülkemizde olduğu kadar Brezilya kamuoyunda da geniş reaksiyon aldığını basın üzerinden takip etmeyiz.

The Globo News’in haberinde, Rio de Janeiro 16. Federal Mahkemesi tarafından, Nae Sao Paulo uçak gemisinin söküm sürecine dair ülkenizde gerçekleştirilen ihalenin iptali için açılan dava kapsamında, geminin demirli olduğu Guanabara Körfezi’ne geri dönmesi için ‘ihtiyati tedbir’ kararı alındığı, fakat kararın şimdi uygulanamadığı bilgisi paylaşılmıştır.

Sayın Brezilya Federal Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi,

Ana Muhalefet Partisi CHP’nin Tabiat Hakları ve Etraf Siyasetlerinden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı olarak, sizden iki ülke halkları ortasında büyük bir reaksiyona neden olan, Basel Kontratı, Barselona Mukavelesi, İzmir Protokolü üzere memleketler arası mukaveleler mucibince her iki ülke açısından tüzel sorumluluklar doğuracak olan Nae Sao Paulo isimli nükleer savaş gemisinin Türkiye’ye gönderilmesi sürecinin bir an evvel durdurulması, bahsi geçen önlem kararı mucibince Nae Sao Paulo isimli nükleer savaş gemisinin ülkeniz sonlarına geri çağrılması için gerekli adımları atmanızı talep ediyoruz.”