Çin’de çok sıcaklara karşı kırmızı alarm

Çin’de farklı bölgelerde 40 dereceye varan sıcaklıklar beklendiği gerekçesiyle kırmızı alarm yayınlandı.

Ulusal Meteoroloji Merkezi Shaanxi, Sichuan, Chongqing, Henan, Hubei, Shandong, Anhui, Jiangsu, Şanghay, Zhejiang, Fujian, Jiangxi, Hunan, Guizhou, Sincan ve İç Moğolistan’ın birtakım bölgelerinde hava sıcaklığının 35 ila 39 derece ortasında değişmesinin beklendiğini açıkladı.

42 dereceyi de geçebileceği belirtildi

Shaanxi, Sichuan, Chongqing, Hubei, Hunan, Jiangxi, Anhui, Jiangsu, Şanghay ve Zhejiang’ın birtakım bölgelerinde sıcaklıkların 40, 42 santigrat dereceyi de geçebileceği konusunda ihtarda bulundu.

Yerel yetkililere sıcak hava dalgasına karşı acil tedbirler almaları, yüksek sıcaklıklara maruz kalan dış yerlerdeki çalışmalarını askıya almaları ve yangın tedbire önlemlerine dikkat etmeleri konusunda davet yapılırken, hassas kümelere bilhassa dikkat etmeleri tavsiye edildi.

İHA’nın haberine nazaran, sıcaklıkların artışıyla birlikte elektrik tellerinde ve trafolarda görülebilecek çok yüklenme kaynaklı yangınlara karşı da önlem alınması gerektiği aktarıldı.

15 bölgeye turuncu alarm verilmişti

Öte yandan; Ulusal Meteoroloji Merkezi, perşembe günü 15 bölge için çok sıcak hava nedeniyle “turuncu alarm” verildiğini açıklamıştı.

Çin’in dört evreli sıcak hava ikaz sisteminde “kırmızı alarm” en üst alarm düzeyini temsil ederken, onu turuncu, sarı ve mavi izliyor.