Çocuklarını dilendiren 11 aileye süreç yapıldı

Kayseri’de polis grupları tarafından temmuz ayı içerisinde ana caddelerde, kavşaklarda ve halkın ağır olarak bulunduğu yerlerde mendil satan, otomobil camı silerek dilencilik yapan, yayaları ve şoförleri taciz ederek para vermeye zorlayan, tartıcılık yapan ve kâğıt toplayan çocuklara yönelik çalışma yürütüldü.

Çocuklarını dilendirdiği tespit edilen 11 aileye, TCK’nın 233. unsurunda belirtilen “Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali” kabahatinden isimli süreç yapılırken, 1 şahsa da Kabahatler Kanunun ilgili unsurundan idari süreç yapıldı.

Ayrıca, gruplar tarafından vatandaşların mevcut huzur ve inanç ortamının devamının sağlanması, çocukların etkilenebileceği her türlü ziyanlı faktörlerden uzak tutulması, inançlı bir eğitim-öğretim hayatı sürdürmelerinin sağlanması maksadıyla Çocukların Korunmasına Yönelik Kontrol Uygulaması yaptı.

Uygulamada, kent merkezinde bulunan okul önleri ve etrafları, okul etraflarındaki park, bahçe, metruk binalar, alkol ve tütün satışı yapılan yerler, alkollü yerler, argüman ve ganyan bayileri, kahvehaneler, internet ve oyun salonları denetlendi. Uygulama çerçevesinde 3 bin 863 kişi sorgulanırken, aranması olan 7 şahıs da yakalandı.