Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Diyanet öğretmenler konusunda farklı konuştu

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala birçok kurum açıklama yapmaya başladı. Bunlardan biri de Diyanet İşleri Başkanlığı oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı bugün yayınladığı cuma hutbesinde “Evlatlarımızdan ilgi ve desteğimizi esirgemeyelim. Onlara okulu, öğretmeni, hocayı, kitabı sevdirelim’’ ifadelerini kullandı.

Diyanet’in bu hutbesi geçen hafta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın öğretmenler hakkında kullandığı sözleri akıllara getirdi.
Öğretmenler tarafından tepkiye neden olan kariyer sınavını boykot eden sendika ve öğretmenlere Tayyip Erdoğan, “Siz, eğitim öğretim mimarı mısınız, yoksa sokaklarda, caddelerde çapulcu olarak dolaşanlar mısınız” demişti.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın öğretmenler hakkında sözlerinden bir gün önce Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası çalışma koşulları, maaş, özlük hakları gibi konularda seslerini duyurmak için ‘’Madenler Anıtında’’ açıklama yapıp dağılmak istedi fakat polisin biber gazlı müdahalesiyle karşılaştı.
Dün de Eğitim- Sen Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin yönetmeliğin geri çekilmesi için yürüyüş yapmak istedi fakat polis engel oldu.