Davutoğlu’ndan itiraf üzere açıklama! Kılıçdaroğlu ve Akşener’e seslendi

Sık sık toplanan 6’lı masa aylardır bir aday belirleyemedi. CHP Genel Liderli Kemal Kılıçdaroğlu, vakit zaman aday olmak istediğini söylese de bu mevzu netleşmedi. Kılıçdaroğlu, bu teklifini dün de yineledi. Kemal Kılıçdaroğlu “6’lı masa uzlaşırsa ben hazırım” diyerek adaylığa bir defa daha göz kırptı. 

AKŞENER, KILIÇDAROĞLU’NA RAKİP OLDU

Onun bu açıklamalarına masanın en güçlü ikinci lideri İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener cevap verdi. Akşener “Kılıçdaroğlu’nun adaylığına dair bir konuşma yapmadık” dedi. Meral Akşener, aday olarak ise kendisini önerdi. Akşener “Ben de hazırım. Masa bana teklif ederse onur duyarım” formunda açıklama yaptı.

HDP, MASAYI ÇATLATTI 

Öte yandan masanın bir tartışma konusu da HDP’ye bakanlık verilip verilmeyeceği. Muhalefet partileri bu hususta epeyce fikir ayrılığı yaşıyor. CHP’li Gürsel Tekin’in “HDP’ye bakanlık verilebilir” kelamlarının akabinde ortalık karıştı. Meral Akşener “HDP’nin olduğu masada biz olmayız. Masadaki partilerin öteki partilerle temasına hürmet duyduk. Bize de hürmet duyulmalı” diyerek halini net bir formda ortaya koydu. Ona da masanın zımnî ortağı olarak görülen HDP’den sert reaksiyon geldi. HDP Küme Başkanvekili Meral Danış Beştaş “HDP kimseyle bakanlık pazarlığına girmedi. Şayet ortak aday üzere bir niyet yoksa kendi yolumuzu çizeriz” biçiminde konuştu.

“İYİ PARTİ HDP’DEN İHALE ALIYOR”

Bu gerginlik sonrası CHP’li Barış Yarkadaş’tan bir itiraf geldi. Yeterli Parti’ye kızan Yarkadaş “Şimdi siz HDP’li seçmenin mahallî seçimde oyunu alacaksınız, HDP’li seçmenlerin katkısıyla seçilen büyükşehir belediye başkanlıklarının dağıttığı dairelerin daire liderleri, genel müdürleri olacaksınız, yakın etrafınız büyükşehir belediyelerinden ihale alacak. HDP’yi yasal görmüyorsan ihale niçin alıyorsun? Tek tek biliyorum bana söyletmesinler. Beni konuşturmasınlar” tehdidinde bulundu.