Dolar ve Euro’da son durum

Geçen hafta 18 liranın üzerini kısa bir müddetliğine gören dolar, yeni haftada yatay bir seyir izlemeye devam ediyor.

Dolar dün 17.92-17.96 aralığında hareket etti. Yeni güne ise 17.96 liradan başladı.

Geçen hafta Fed yetkililerinin enflasyonla çabayı önceliklendiren ‘şahin’ açıklamaları ve ABD’de beklenenden olumlu gelen ekonomik datalar doların global olarak güçlenmesine yol açmıştı.

Son açıklanan datalara nazaran ABD’de haziran ayında sağlam mal siparişleri yüzde 1.9’luk beklentiye rağmen yüzde 2 yükseldi. Fabrika siparişleri de yeniden yüzde 1.2’lik beklentinin üzerinde bir halde yüzde 2 yükselerek 555.2 milyar dolara çıktı. Fabrika siparişleri, mayısta yüzde 1.8 artışla 544.4 milyar dolar olmuştu.

Bunun yanında ABD’de ISM imalat dışı endeksi, temmuzda evvelki aya kıyasla 1.4 puan artarak 56,7 kıymetine yükseldi. Hizmet kesimindeki büyümeye işaret eden dataya ait piyasa beklentisi 53.5 kıymetini alması tarafındaydı. Beklentilerin bilakis yükseliş göstererek 3 ayın en yüksek düzeyine çıkan endeks, haziranda 55,3 kıymetini almıştı.

Cuma günü ise ABD Çalışma Bakanlığı, temmuz ayına ait istihdam raporunu açıkladı. Buna nazaran, ülkede tarım harici bölümlerde istihdam temmuzda 528 bin kişi arttı. Piyasa beklentilerini ikiye katlayan tarım dışı istihdam verisinin, bu periyotta 250 bin kişi artması öngörülüyordu.

TEKNİK RESESYONDA

Bu beklentileri aşan olumlu bilgiler ABD’de resesyona yönelik telaşların azalmasına yol açtı.

Aslında ABD iktisadı, yılın birinci çeyreğinde gösterdiği yüzde 1.6’lık küçülmenin akabinde ikinci çeyrekte de yüzde 0.9 daraldı. Böylelikle, iki çeyrek arka arda daralma göstererek teknik olarak resesyona girdi.

75 BAZ PUAN FİYATLANIYOR

Ancak bilhassa istihdam ve üretimdeki olumlu bilgiler kalıcı bir sakinlik yaşanacağına dair varsayımların azalmasına ol açtı. Bu durum Fed’in faiz artırımı konusunda ‘elinin rahatlaması’ olarak değerlendirildi. Fed’in eylül ayı toplantısı için 75 baz puanlık faiz artırımı, en yüksek ihtimal olarak fiyatlanmaya başladı.

Son datalar Fed yetkililerinin ‘şahin’ açıklamalarıyla birleşince geçen hafta dolar endeksinde yüzde 1’i aşan bir yükseliş yaşanmıştı. Dolar endeksi yeni haftada ise yatay bir seyir izliyor.

St. Louis Fed Lideri James Bullard, önden yüklemeli faiz artırma stratejisini desteklediğini aktardı. Bullard, faiz oranının yıl sonuna kadar yüzde 3.75-4 aralığına yükselmesinden yana olduğunu kaydetti. ABD iktisadının resesyonda olmadığını belirten Bullard, iş gücü piyasasının güçlü olduğunu söyledi.

Chicago Fed Lideri Charles Evans ise eylül ayındaki toplantıda 50 yahut 75 baz puanlık faiz artışının masada olduğunu belirtti. Fed’in sıkılaşma temposunu düşürmeyeceğinin işaretini verdi.

‘DAHA YAPACAK ÇOK İŞ VAR’

Cleveland Fed Lideri Loretta Mester, Fed’in enflasyon şimdi tepeye ulaşmadığı için faiz artırımları konusunda yapacak daha çok işi olduğunu söyledi. Mester, “Enflasyonun birinci kere doruğa ulaştığına, ki bunu şimdi görmedik, ve aşağı indiğine dair birkaç aylık süren bir ispat olmalı” diye konuştu.

San Francisco Fed Lideri Mary Daly, iktisadın beklendiği üzere güzelleşmesi durumunda gelecek ay Fed’in faizleri 50 baz puan artırmasının makul olacağını söyledi.Daly yaptığı açıklamada yine siyaset yapıcıların yüksek enflasyonu düşürmekte kararlı olduğuna dikkat çekti.