E- devlet gelirim meskenden başvurusu nasıl yapılır? Gelirim meskenden müracaat kaideleri 2022

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Aile Dayanak Programı hakkındaki ayrıntıları paylaştı. Programın 12 ay boyunca devam edeceğini tabir eden Bakan Yanık, hanede kişi başına düşen aylık gelir durumuna bağlı olarak yıllık 5.400 TL ile 7.500 TL ortasında ödeme yapılacağını söz etti. Daha evvel toplumsal yardım almamış olan vatandaşların da müracaat yapabileceği programda Haziran 2022 ve Mayıs 2023 devri boyunca 12 aylık müddet ile ödeme yapılacak. İşte Aile Takviye Paketi hakkında merak edilen detaylar…

Aile Dayanak Programına nasıl müracaat yapılır?

Aile Takviye Programı için müracaatta bulunacak olan bireyler Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığının e-devlet sayfası üzerinden müracaatlarını gerçekleştirebilirler. Bunun da birlikte ikametgahlarının olduğu Kaymakamlık Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek müracaatlarını gerçekleştirebilir.


Aile Takviye Paketine kimler müracaat yapamaz?

Devlet tarafından sağlanan Aile Takviye Programına müracaat yapamayacak olan bireyler haldedir:

Türk vatandaşı olmayan,

Mavi Kart sahibi olan (Türk vatandaşlığından çıkmaksızın birebir vakitte öteki ülke vatandaşı olan kişiler),

Yerleşim (ikamet) adresi yurt dışında olan,

Hanesinde (birlikte oturduğu evinde); memur, kamu emekçisi, noter yahut muhtar olarak çalışan ya da yurtdışında çalışan, yurtdışı borçlanması yapan yahut özel sandıklar kapsamında olan kişi ya da bireyler bulunan,

18 yaşından küçük olan,

Birlikte programa müracaat yapacak olan bireylerin ailesinde cezaevi ve tutukevinde bulunan hükümlü yahut tutuklu olması, öğrenci yurtlarında kalan öğrenci olması, yetiştirme yurdu üzere bakım kurumunda bulunan şahıslardan olması yahut mecburî askerlik vazifesini ifa eden er/erbaş statüsündeki askerlerden olması durumunda müracaatları kabul edilmeyecektir. Hane baz alınarak yapılan ödemelere bu şahıslar dahil edilmemektedir.

Destek paketi müracaatları nasıl kıymetlendirilir?

Vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden müracaatlarını yaptıktan sonra hane halkı içerisindeki toplumsal ekonomik profil ve gelir düzeyi kıymetlendirilir. Yapılan değerlendirmeler kapsamında Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına sonuçlar iletilir. İncelemeler kapsamında 3294 sayılı Kanun yeterince belirlenen devir itibariyle vatandaşlar dayanak programlarından yararlanabilecekler. Birinci ödemeler Kurban Bayramı öncesinde yatırıldı.


Aile Takviye Paketi ödemeleri ne kadar?

Başvurusu olan şahısların hanedeki kişi başına düşen aylık gelir baz alınarak ödeme yapılmaktadır. Buna nazaran yapılacak olan ödemeler haldedir:

Hane halkında kişi başı aylık gelir 450 TL altında olan şahıslar 600 TL ödeme alacaklar.

Hane halkında kişi başı aylık gelir 450 TL üzeri ve 772,60 TL altında 550 olan şahıslar ödeme alacaklar.

Hane halkında kişi başı aylık gelir 772,60 TL üzeri ve 1.095,20 TL altında olan şahıslar 500 TL ödeme alacaklar.

Hane halkında kişi başı aylık gelir 1.095,20 TL üzeri ve  1.417,80 TL altında olan şahıslar 450 TL ödeme alacaklar.

Ödemeler 450 TL ve 650 TL ortasında değişirken 12 ay boyunca ödemelerden yararlanılmaktadır. Yapılacak olan 12 aylık ödemenin son ödemesi 2023 yılında Mayıs ayında yapılacaktır. Haziran ayında başlayan ödemeler Mayıs ayında sona erecektir.

Aile Dayanak paketinden kimler yararlanabilir?

Aile içinde kişi başına düşen aylık gelir fiyatı hesaplanarak bireylerin paketten yararlanıp yararlanamayacağı tespit edilir. Buna nazaran aylık geliri 1.417,80 TL ve daha fazla olan haneler bu programdan yararlanamayacaktır.

Başvurusu reddedilenler ne yapmalıdır?

Aile Dayanak programında hak sahibine etkileyecek değişikliklerin olması durumunda SOYBİS-Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden ya da Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından tespit edilmesi durumunda ödemeler durdurulmaktadır. Buna nazaran muhtaçlık Sahibine durumu tekrar tespit edilerek Aile Takviye programı tekrar başlatılmaktadır.

Gelir durumu nedeniyle paketten yararlanamayacak olan bireylerin toplumsal ekonomik durumlarına değişmesi halinde takviye programı kapsamında tekrar alınmaktadır. Kişi başına düşen aylık gelirin azalması durumunda şahıslar Aile Takviye Paketinden yararlanabilecektir.