Ersan Şen: Kılıçdaroğlu Diyarbakır anneleriyle helalleşsin

Türkiye’deki 2023 seçimlerine 10 aylık bir mühlet kalırken siyaset arenası ısınmaya devam ediyor.

Cumhur İttifaki, adayıın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olarak açıklarken 6’lı masa hala sessizliğini koruyor.

Tüm bu süreç devam ederken muhalefetin adayı olmak için nabız yoklayan Cumhuriye Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, helalleşme çeşitlerini sürdürüyor.

Kılıçtaroğlu son olarak Uludere’yi ziyaret etti

Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaretler kapsamındaki son durağı ise Şırnak’ın Uludere ilçesi oldu.

CHP Başkanı Kılıçdaroğlu, eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile 28 Aralık 2011’de yaşanan olayda hayatını kaybeden 34 kişinin aileleriyle görüşmek için Uludere ilçesine bağlı Gülyazı köyüne gitti.

Ersan Şen Kılıçtaroğlu’nu eleştirdi

Öte yandan son vakitlerde sıkça televizyon programlarına çıkan Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen, tv100 ekranlarına gündemi kıymetlendirdi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun Uludere ziyaretini eleştirdi.

CHP başkanının ziyaretleri hakkında Ceza Hukukçusu Şen, şu ifadaderi kulladı:

“Helalleşeceksen Diyarbakır anneleriyle helalleş”

“Ben karşı olduklarımı söyleyeyim mi? Sayın Kılıçdaroğlu’nun helalleşmesine karşıyım kardeşim. Kime ne helalleşmesi yapıyorsun? Neyin helalleşmesi bu? Sen git helalleşeceksen Diyarbakır anneleriyle helalleş. Şehitlerle, gazilerle onların yakınlarıyla helalleş.

“Enayi miyim ben, değilim”

Sen gidip de orada Uludere’de yaptığın helalleşmenin ben Kürtlere dönük, ‘Kardeşim ben adayım, siz de beni destekleyin projesi’ olduğunu bilmeyecek enayi miyim ben, değilim.

“Bu iki insanın sorunu değil, bir grup meselesi”

Bu iki insanın sıkıntısı değil. Bu bir grup problemi. Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli kronik sıkıntıları var. Bunları çözebilmek için herkesin elini taşın altına koyması lazım. Daha fazla kutuplaşmadan, daha fazla kutuplaşmadan milliyetçi milliyetçilik kimsenin inhisarında mi?

“Hepimiz milliyetçiyiz”

Hepimiz milliyetçiyiz ya. Ulusal hepimiz yurtseveriz. Şayet değilsen, hainsin esasen sen. Lakin farklı görüşlerde olduğun için hain olamazsın. O değil. Ben Sayın Cumhurbaşkanı’na da bunu demem.”

Konuşmasında Kılıçdaroğlu’nun adaylığını kıymetlendiren Ersan Şen, şu kelamları söyledi:

“Kılıçdaroğlu kaybederse rakip siyasi partilere sığınmak durumunda kalır”

Kılıçdaroğlu’nun adaylığı sıkıntısı konuşuluyor, ediliyor. Sayın Kılıçdaroğlu aday olmak istiyor. Sayın Kılıçdaroğlu temelinde doğal olarak aday. Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel lideri olmak sıfatıyla fakat kâfi karşılığı bulmuyor.

Artık istediği şu. Bu işi sürdürmesinin sebebi. Halka bunu söyletmek istiyor. Zira yarın bir gün bu seçimi kaybederse, vallahi billahi bak söylüyorum burada. Rakip siyasi partilere sığınmak durumunda kalır.

Bak bu o denli bir seçimdir bu. Bu seçim o denli bireyle kazanacağı bir seçim değil. Takımla, inandırıcılıkla sıkıntıları ortaya koyarak, elini taşın altına koyarak.  Seni ikna etme kabiliyetin olacak. Elinde ateş gözünde şeyi görecek. O feri görecek. Egolara teslim olacağın bir vakit değil.

“İktidar olamazsınız, devam ettiremezsiniz”

Sayın Sayın Cumhurbaşkanı AK Parti niçin Kılıçdaroğlu’nu istiyor karşısında? Seçimde aday olarak istemiyor mu? Istiyor. Hepimiz biliyoruz. Tahrik ediyor. Gelmiyor karşıma diye. Zira biraz evvelki problemde tartışmaları oralara yöneltecek. Zira gerçek meseleleri tartışmakla bir yere varamıyorsunuz. İktidar olamazsınız, devam ettiremezsiniz.

“Kılıçdaroğlu aday olmamalı”

Ben artık şunu söylüyorum size. Yani millet de yazıyor size. Efendim helalleşmeniz var. Ya bir helalleşmenin bir şeyi yok lakin sonuç itibariyle ben bunun halkta karşılığı yahut da meseleleri çözmek de ne kadar karşılığı var?

Bu büsbütün siz diyorsunuz ki ben aday olmak istiyorum. Beni dayanakla projesi. Bunda bir sakınca yok. Sayın Kılıçdaroğlu aday olmalı mı? Hayır olmamalı diyorum. Seçim kazanabilir mi? Ihtimal. Ancak başkalarına nazaran öteki aday olacaklara nazaran daha güç kazanır.

“Tarihten silinirsin”

Eğer bunu seçiyorsa, bu riski alıyorsa, bu kaybettiği seçimi ekmel etti mi insanoğlu yahut da Muharrem İnce devrindeki seçimler olmayacak. Tarihten silinirsin. Bunları göze alarak gireceksin. Kaybetme ihtimalin ve lüksün yok. O denli giriyorsan bu seçime. O riski o denli al. Girdiğin seçim o denli bir seçim.”