Financial Times: Erdoğan zahmetten çıkaran fakat vazgeçilmez bir müttefik

İspanya’nın başşehri Madrid’deki NATO doruğunda Türkiye, İsveç ve Finladiya karşısında istediğini almıştı. Ankara, 4’lü tepe kapsamında yapılan mutabakat doğrultusunda iki ülkenin NATO’ya üye olmalarına kaidelerin yerine getirilmesi durumunda yeşil ışık yakmıştı.

Londra merkezli Financial Times’ta Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya ile yürüttüğü keskin müzakereler ve Ukrayna tahılı konusunda Karadeniz’deki rolünü ele alan bir yazı yayımlandı.

Financial Times, “Erdoğan, sıkıntıdan çıkaran fakat vazgeçilmez bir müttefik” başlıklı tahlil yayınladı.

“Neden Türkiye’yi NATO’dan atmıyoruz? Olağanüstü bir fikir üzere duruyor.” şeklindeki sözlerle başlayan tahlilde, Türkiye’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasına yönelik itirazlarından vazgeçtiği lakin yeni kuşkulara yol açtığı belirtildi.

İsveç’in, Türkiye’nin suçladığı 73 şahsı iade etmemesi halinde muahedenin Meclis’ten geçmeyeceğine dair açıklamaların yapıldığına işaret edildi.

“TÜRKİYE’NİN DIŞLANMASI FELAKET OLUR”

Bu durumun, “Türkiye’nin gelecekteki krizlerde nasıl davranacağı konusunda kuşku uyandırdığı” savunuldu.

Yazıda, “NATO, Türkiye olmadan daha düzgün olmaz mı? Katiyen hayır. Türkiye’nin dışlanması, yasal olarak mümkün fakat stratejik bir felaket olur.” denildi.

“TÜRKİYE KARADENİZ GİRİŞİNİ DENETİM EDİYOR”

Karadeniz limanlarından çıkarılmayı bekleyen tahıl anımsatılarak, “Karadeniz, hem Ukrayna hem de Rusya için Akdeniz’e ve daha geniş ölçekte dünyaya açılan kilit bir yol. Ukrayna tahılı, bir gün dünya pazarlarına çıkarılırsa, Karadeniz’den geçecek. Türkiye, deniz girişini denetim ediyor.” ifadelerine yer verildi.

“RUSYA AKDENİZ’İN KAPILARINDA OLUR”

Türkiye’nin, kelam konusu askeri ittifaktan çıkarılmasına dair telaffuzlar ilgili olarak, “Türkiye, NATO’dan çıkarılır ve Rusya’nın fiili müttefiki olursa, Ukrayna fiilen denize kıyısı olmayan bir ülke haline gelir ve Rusya Akdeniz’in kapılarında olur.” tespitinde bulunuldu.

Aynı yazının devamında şu görüşler aktarıldı:

“Orta Doğu’daki güvenlik istikrarı de önemli halde karmaşık hale gelir. Türkiye, 3,7 milyon Suriyeli mülteciyi barındırıyor. Bu da Avrupa Birliği üzerindeki baskının birçoklarını ortadan kaldıran insani bir hareket.

“TÜRKİYE’Yİ BU TARAFTA TUTMAK HER ZAMANKİNDEN DAHA ÖNEMLİ”

Rusya’nın bilakis Türkiye, NATO’nun geri kalanı için, tahminen de Yunanistan dışında, güvenlik tehdidi değil. NATO’nun Rusya’ya karşı koymasının değerine bakıldığında, Türkiye’yi bu tarafta tutmak her zamankinden daha değerli.

“DURUM ÇILDIRTICI: ERDOĞAN BUNU BİLİYOR”

Erdoğan bunu biliyor. Ukrayna’daki savaşın kendisine verdiği avantajı kullanıyor. Durum çıldırtıcı ancak yönetilemez değil. Türk başkan, kendisine uygun olduğunda tavır değiştirme konusunda kusursuz bir yeteneğe sahip.”