Fransa’da güç problemini anlatan afiş dikkat çekiyor

Rusya’ya yaptırım uygulayan Paris, doğalgaz akışında kademeli kesintilerle karşılaştı.

Enerji krizinin ortaya çıktığı Fransa’da, doğalgaz ve elektrik fiyatları da tavan yaptı.

Son periyotta yaptığı afişlerle isminden kelam ettiren Michel-Ange Flori, hükümetten yetkililerin kışa yanlışsız güç kesintilerinin yaşanabileceği ikazlarına atfen bir afiş hazırladı.

Macron’a elektrik ve doğalgaz tepkisi

Flori, Elysee Sarayı’na duş başlığından suyun aktığı ve üzerinde “Bu kış Fransızlar duş almak için Elysee’ye gidecek.” sözleri yazılı fotomontajlı afişi, “Şatonun sabun vermediğini lütfen unutmayın!” notuyla Twitter hesabından paylaştı.

Elektrik ile doğalgaz kesintisi durumunda konutlarda duş alma ezası yaşanacağına ve sorumlu makamın Elysee Sarayı olduğuna işaret eden paylaşım, kısa müddette çok sayıda beğeni aldı.

“Isınmak için de gideceğiz”

Bazı kullanıcılar, “Teşekkürler Macron”, “Isınmak için de gideceğiz”, “Sabununuzun olması yeterli” ve “Utanıyoruz” tabirleriyle alıntılayarak hükümetin güç krizi nedeniyle halkı düşürdüğü duruma reaksiyon gösterdi.

Fransızlar, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yaptırım tercihinin sonuçlarını “hükümetin Rusya’ya yönelik yaptırımlarının ceremesini Fransız halkına ödettiği” halinde eleştiriyor.

Macron’u Hitler’e benzetti

Michel-Ange Flori, koronavirüs zarurî aşı siyaseti ve sıhhat ruhsatı uygulamasının yürürlüğe konulmasının akabinde Macron’u, Adolf Hitler’e benzettiği bir afiş hazırlamış, lakin paylaşımı nedeniyle mahkemece “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaretten” 10 bin euro para cezasına çarptırılmıştı.

AA’nın haberine nazaran, Flori ise karara reaksiyonunu “Cumhurbaşkanı şahsı mevzubahis olduğu durumlar hariç, söz özgürlüğünü savunmada çok süratli.” tabirleriyle göstermişti.

Sosyal medyadan kendisini “Herkes duvara yazıyordu ben afişe aktardım.” halinde savunan Flori, karikatürle tabir stilinin evvelden beri süregeldiğini belirtmişti.