Giresun’da özgür piyasada fındık fiyatı 40 liraya çıktı

Fındık denince akla Karadeniz geliyor. Giresun’da fındık ticareti yapanlar sayıların dönem başında dalgalandığını lakin gelinen noktada TL olarak en yüksek noktaya ulaştığını bildirdi.

Giresun’da özgür piyasada fındık fiyatının yükselmesini pahalandıran fındık tüccarı Ahmet Ergün, “Yıl sonuna hakikat fındık fiyatı 30 lira düzeylerine hakikat yükselmeye başladı. Yıl başından sonra ise fındık fiyatı 30 ila 40 lira ortasında inişli çıkışlı bir grafik izledi. Son bir haftadır ise fındık fiyatı randımanına nazaran 40 liranın üzerinde seyrediyor.” dedi.

DOLAR BAZINDA FİYATI DÜŞÜŞTE

Fındık fiyatının hür piyasada 40 lira üzerinde olsa da dolar bazında düşüşte olduğunu söyleyen Ergün, “Fındık fiyatları açıklandığında dolar bazında 3,20 dolara denk geliyordu lakin bugünlerde 2,4 dolar bazında süreç görüyor.

FINDIK FİYATI TÜRK LİRSI OLARAK TEPEDE

Hasebiyle fındık fiyatı Türk Lirası olarak rekor düzeyde olsa da döviz bazında düşük olduğunu düşünüyorum. İnşallah önümüzdeki günlerde fındık fiyatları döviz bazında beklentileri karşılayacak halde yükselir temennisindeyiz. Zira ihracattan da takip ediyoruz.

İHRACAAT ARTIŞTA

Geçen seneye nazaran hatırı sayılır bir oranda fındık ihracatında yükseliş var.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.