Gümüş yatırımcısına büyük şok

Dolar endeksinin 20 yılın tepesine çıkması gümüş yatırımcısını hüsrana uğrattı.

Dünya.com’un derlediği habere nazaran, ABD dolar endeksinin çok güçlenmesi ve piyasalarda resesyon başlayacağına dair kaygılar bu hafta fiyatları 19 doların altına çıktı.

YÜZDE 13.6 DÜŞTÜ

ABD dolar endeksinin son yirmi yılın tepesine çıkması gümüş piyasalarında hüsran yarattı. Bu hafta evvel ruhsal 20 dolar barajını aşağı hakikat kıran ons gümüş, satışların hızlanmasıyla bir anda kendini 19 doların altında buldu. Şu sıralar 19 doların biraz üzerinde hareket eden değerli metal, son 2 yılın en düşük düzeylerine geri çekilmiş oldu. Son bir ayda yüzde 13.6 gerileyen fiyatların 1 yıllık kaybı yüzde 26.56 oldu. Gümüş piyasaları ekonomik görünümdeki bozulmayı karşı çok hassas. Gümüş, endüstriyel kullanımının ağır olması nedeniyle, bir resesyon tehdidi ortaya çıktığında negatif etkilenen birinci yatırım varlıklarından biri oluyor. ABD dolar endeksinin güç kazanması doları inançlı liman yaparken, olağan şartlarda ekonomik daralmaların yaşandığı bir devirde bedelli metallerin paha kazanması beklentisine rağmen ons gümüşün performansı giderek zayıfl ıyor. Ons gümüşün düşüş trendini değiştirebilmesi için dirençli ve kalıcı üst taraflı hareketlere gereksinimi var.

17 DOLARIN ALTINA SÜRÜKLENEBİLİR

Piyasalarda yaşanan enflasyon korkusu merkez bankalarını bir resesyonu tetikleme kıymetine faiz oranlarını daha da artırma durumunda bırakırsa ABD dolar endeksi daha da güçlenebilir. Bunun gerçekleşmesi halinde gümüşte takviye bölgeleri olarak 19 doların altında birinci olarak 18.60 dolar düzeyi izlenecek. Buranın aşağı taraflı kırılması, FXStreet.com tarafından yapılan tahlile fiyatları 17 doların da altına sürükleyebilir ve haziran 2020’nin en düşük düzeyi olan 16.95 dolar radara girebilir. Fiyat görünümünün düzelmesi için 22 doların tekrar aşılması gerekiyor ama uzmanlara nazaran bu yakın tarihte muhtemel gözükmüyor.

FİYATI BASKILIYOR

Merkez bankalarının nakdî sıkılaştırma siyasetlerinin yanında arzın artması da fiyatları etkileyen bir başka öge. Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) tarafından hazırlanan bir rapora nazaran, gümüş arzı talepten çok daha süratli bir oranda toparlandı ve arzdaki en büyük artış Latin Amerika’dan geldi. Bu büyük ölçüde, büyük gümüş üreticilerinden Peru ve Meksika üzere ülkelerdeki Covid-19 kısıtlamalarının dünyanın geri kalanından çok daha erken kaldırılmasından kaynaklanıyor. 2021’de bakır madenciliği operasyonlarından yan eser olarak gümüş üretimi yaklaşık yüzde 9 artarken, birincil gümüş üretimi yaklaşık yüzde 2 arttı. Bununa rağmen gümüş takı talebi Covid-19 salgınlarının akabinde bir dizi mağazanın kapanması nedeniyle büyük tüketicilerde geriledi.