Hakim okul basıp öğretmeni tehdit etti: 4 bin TL ceza yedi

İdare Mahkemesi Hakimi R.Ş., eşi, rapor isteyen müdür yardımcısına, “Benim kocam hakim, ben bu türlü şeylere gerek duymam” diyerek karşı çıktı. Adrından hakim okula giderek, müdür yardımcısın tehdit etti. Husus yargıya taşındı. Bu sefer hakim ceza aldı.

Erzurum Olgunlaşma Enstitüsü’nde hakim R.Ş.’nin öğretmen eşi H.Ş. rahatsızlığı hasebiyle hastaneye gitmek için Müdür Yardımcısı Fatıma Yeşilyurt’tan müsaade istedi. Yeşilyurt, H.Ş.’den hastaneden döndükten sonra müsaade evrakı getirmesini hatırlattı.

İzin isteyen öğretmen, “Benim eşim hakim, ben bu türlü şeylere gerek duymam” deyip okulu terk etti. Hastaneden sonra eşi ile okula gelen R.Ş., makamına girdiği Yeşilyurt ile tartıştı. Gelen sesler üzerine odaya girenler tarafından hakim ve eşi dışarı çıkarıldı.

İddiaya nazaran, bu sırada R.Ş., “Sana haddini bildireceğim. Bu iş burada kalmayacak” diyerek Yeşilyurt’u tehdit etti. Yeşilyurt, kendisine tehdit ve hakarette bulunan hakim hakkında hata duyurusunda bulundu.

Soruşturmanın akabinde R.Ş. hakkında, kanun gereği Bölge Yönetim Mahkemesi hakimi olması sebebi ile Erzurum Bölge Adliye Mahkemesi (BAM) 1’inci Ceza Dairesinde, öğretmen Fatıma Yeşilyurt’a karşı davranışları nedeniyle ‘sair tehdit’ hatasından dava açıldı.

TAZMİNAT DAVASINDAN DA CEZA ALDI

Yapılan yargılama sonunda ceza dairesi, birinci haksız hareketin kimin tarafından yapıldığı kesin olarak tespit edilemediği belirtilerek R.Ş.’yi 22 gün isimli para cezasına çarptırıldı. Sanık hakimin olumlu hal ve davranışlarını göz önünde bulunduran daire, cezayı, 18 gün isimli para karşılığı olan 720 liraya düşürdü ve kararın açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Fatıma Yeşilyurtun, hakim R.Ş. hakkında 11 Kasım 2021 günü Erzurum 5’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açtığı manevi tazminat davasının da karar duruşması görüldü. Mahkeme safhasında verdiği dilekçesinde açılan davanın haksız ve mesnetsiz olduğunu, şahit beyanları, öteki kanıtlar ve olayın meydana geldiği kuruma ilişkin kamera kayıtları incelendiğinde, olayın oluş hali de dikkate alındığında kendisinin davacıya karşı onu korkutacak, tehdit içerikli bir kelam ve hareketinin bulunmadığını, davacıya yönelik söylediği tez edilen ‘Sana haddini bildireceğim. Bu iş burada kalmayacak’ sözünü, davacıyı eşine ve kendisine karşı yaptığı aksiyon ve sarf ettiği kelamlar sebebiyle şikayet edeceği tarafında olduğunu belirten hakim R.Ş., istinaf yolu açık olmak üzere 4 bin TL manevi tazminat cezasına mahkum edildi.

‘BU KARARLA HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ TESCİLLENDİ

Fatıma Yeşilyurtun avukatı Muhammed Erşat Yazıcı, bu kararla bir sefer daha hukukun üstünlüğünün tescillendiğini söyledi. Birebir okulda vazife yapan sanık eşi ile müvekkili ortasında müsaade sıkıntısından ötürü tartışma çıktığını belirten mağdur öğretmenin avukatı Yazıcı, şunları söyledi:

“Müvekkilim, hastaneden döndükten sonra müsaade dokümanı getirmesini istiyor. Bu durumda müsaade isteyen öğretmen ‘Benim eşim hakim, ben bu türlü şeylere gerek duymam’ deyip okulu terk ediyor. Kamera imgelerinde de var, bir saat sonra hakim eşi ile okula geliyor. Okulda birlikte müvekkilin odasını basıyorlar. Zorla hakim dışarı çıkıyor, müvekkile yönelik fiziki ve kelamlı olarak atakta bulunuyor. Müvekkilin burada yaptığı tek şey vazifesini yapmak. Daha sonra hakim sanık yargılandı ve ceza aldı. Bunun üzerine açtığımız manevi tazminat davasını da kazandık ve 4 bin liraya mahkum edildi. Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir, hukukun üstünlüğü yeniden burada da tecelli etmiştir. Hem bayana karşı yapılan bu şiddet hareketi hem de kamu vazifelisi olması sebebiyle görmüş olduğu şiddet aksiyonu vicdanları yaralamıştır lakin mahkemenin vermiş olduğu karar kamuoyunu rahatlatmıştır, vicdanları rahatlatmıştır.” (DHA)