İran, nükleer muahede için ABD’den daha güçlü garantiler istiyor

Rusya’nın başşehri Moskova’yı ziyaret eden İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir ortaya geldi.

İki bakan görüşme sonrasında ortak basın toplantısı düzenledi.

Abdullahiyan, burada yaptığı açıklamada, Ukrayna’daki durumla ilgili bir Avrupa ülkesi önderinin iletisini Lavrov’a ilettiğini belirterek, “Bu iletide, Ukrayna’da barışın sağlanması ve askeri hareketlere son verilmesine takviye ile ilgili fikirler yer alıyor. Bunları Lavrov ile görüştük” dedi.

Rus mevkidaşı ile iki ülke ortasındaki ticaret, iktisat, ulaştırma, savunma ve güvenlikle ilgili iş birliği hususlarını ele aldıklarını aktaran Abdullahiyan, “İki ülke ortasındaki alakaların gerçek istikamette olmasından memnunuz ve iki ülkenin mevcut kapasitelerini kullanarak ekonomik iş birliğini geliştirmeye kararlıyız” diye konuştu.

Abdullahiyan, İran ve Rusya ortasındaki bağlantıları genişletme kapasitesinin çok daha fazla olduğuna ve yakın gelecekte İran ve Rusya ortasındaki uzun vadeli stratejik iş birliği muahedesinin hayata geçirilmesini umduğunu belirtti.

Lavrov ile bölgesel ve milletlerarası problemlere ait istişarelerde bulunduklarını belirten Abdullahiyan, “Afganistan’da tüm kümelerden oluşan kapsayıcı bir hükümetin oluşturulması gerektiğini vurguluyoruz” tabirlerini kullandı.

Suriye ve Yemen problemini de kapsamlı bir halde ele aldıklarını söyleyen Abdullahiyan, “Astana formatı çerçevesinde Suriye’nin mevcut durumdan çıkmasına yardımcı olmaya kararlıyız. Yemen konusunda da ateşkesin kalıcı hale getirilmesini, bu ülkeye barış ve istikrarın geri dönmesini, Yemen’deki kuşatmanın büsbütün kaldırılmasını ve bu ülke hakkındaki diyaloğun Yemenliler ortasında yapılması gerektiğini vurguluyoruz.” diye konuştu.

Abdullahiyan, Irak’taki gelişmeler konusunda da Irak’ı desteklemeye ve bu ülkenin istikrarının güçlendirilmesine katkı sağlamaya devam etme konusunda Rusya ile hemfikir olduklarını söyledi.

“ABD TARAFININ GERÇEKÇİLİĞİYLE BİR MUAHEDEYE VARMAYI UMUYORUZ”

İran ile nükleer müzakerelerin koordinatörü Avrupa Birliği (AB) tarafından sunulan ve nükleer müzakerelerde son yol haritası olarak kabul edilen mutabakat taslağına 24 Ağustos’ta ABD’den aldıkları cevaba işaret eden Abdullahiyan, şöyle devam etti:

“Yaptırımların kaldırılmasına ait olarak ABD tarafından gönderilen son metni aldık. Meslektaşlarım Amerikan tarafının tekliflerini dikkatle inceliyor. (Yaptırımların kaldırılması ve ABD’nin yine muahededen ayrılmayacağına ilişkin) Garantiler konusunda daha güçlü bir metne muhtaçlığımız var ve daha güçlü garantilere sahip olmalıyız. ABD gerçekçi davranır ve mevcut metni destek ederse muahede uzak değildir.”

İran’ın, ABD’nin karşılığına ait incelemelerini tamamlamasının akabinde görüşlerini müzakerelerin koordinatörü AB’ye göndereceğini belirten Abdullahiyan, “Viyana’da aylarca süren müzakereler yapıldı. Gayemiz âlâ, güçlü ve istikrarlı bir muahedeye varmak. ABD tarafının gerçekçiliği ile bir mutabakata varmayı umuyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“İRAN İLE BATI’NIN YIKICI SİYASETİNE KARŞI ÇIKIYORUZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Moskova ve Tahran ortasındaki ilgilere değinerek, “Gayri legal yaptırımlara karşın ikili ticaret büyüyor. Bu yılın birinci 7 ayında ikili ticaret hacmi, yüzde 40 artarak 2 milyar 700 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın ticaret hacmi, bu yıl daha da yükselecek” dedi.

Lavrov, iki ülkenin milletlerarası hukuka uyulmasından yana olduğunu belirterek, söyledi.

İran ile nükleer mutabakatın canlandırılmasıyla ilgili gayretlere da işaret eden Lavrov, “İran’a yönelik uygulanan tüm yaptırımların kaldırılması gerekiyor. Memleketler arası toplum da hala ABD’nin bu sıkıntıya ait Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’nun 2231 kararının yasal alanına dönmesini bekliyor” biçiminde konuştu.

Lavrov, “Rusya, İran’ın kelam konusu muahedenin şartsız uygulanması ve yasa dışı Amerikan yaptırımlarının büsbütün kaldırılması istikametindeki durumunu anlıyor ve destekliyor” tabirlerini kullandı.

ABD’nin, global finans ve iktisat sistemini kendi lehine kullandığını söyleyen Lavrov, geleceğini düşünen tüm ülkelerin ABD ve Batı’dan bağımsız olarak dış ekonomik alakalarını inşa etme tarafında adımlar atması gerektiğini kaydetti.