İstanbul’da bisikletliler isyanda: Yollar işgal altında

Bisikletlilerin güvenliği için yapılan bisiklet yolları, park eden araçlar nedeniyle işgal altında. Bunun yanı sıra yollarda bulunan mazgal ve kasisler de şoför güvenliğini riske atıyor. 

İstanbul’da birçok kişi hem işe gitmek hem de spor yapmak hedefiyle bisiklet kullanıyor.

Gaziosmanpaşa ve Bahçelievler’de bisiklet şoförlerinin güvenliği için ayrılan bisiklet yolları ise hem üretimleri hem de araçların park yeri haline gelmesi nedeniyle kullanılamaz durumda.

Bu durum ise, bisikletlilerin trafiğin içinde yola çıkmasına neden oluyor.

Güvenli bisiklet yollarının olmadığını belirten Bisikletliler Derneği Genel Lideri Murat Suyabatmaz, “Sağlıklı ve inançlı bir bisiklet yolu yok. Birçok da bir yere ulaşabilir bir bisiklet yolu değil. Okula, bakkala, mescide, pazara, toplu ulaşıma ulaşabileceğimiz inançlı bir bisiklet ağımız yok. Bisiklet yolu kalitesizse beşerler tercih etmiyor, asfaltı kullanıyor” sözlerini kullandı.

‘GÜVENLİ BİSİKLET YOLLARIMIZ YOK’ 

Mustafa Suyabatmaz, şöyle konuştu:

*Pek çok sorun var. İnançlı bisiklet yollarımız yok. Plastik delinatörleri maalesef kent içinde araçlar ezerek parçalıyor, yok sayıyor.

*Bisiklet yolları rahatlıkla bir otomobil girecek halde, giriş çıkışında rastgele bir engelleyici gereç yok.

*Olması gereken beton seperatör. Gelişmiş ülkelerde artık bu biçimde yapılıyor. Yol kalitesi çok makûs, çöplerle dolu, cam kırıklarıyla dolu. Maalesef bisiklet yollarından istediğimiz randımanı alamıyoruz.

‘BİSİKLET YOLLARI BİR YERE ULAŞMIYOR’ 

*Birçok bisiklet yolu bir yerlere ulaşmıyor. Kıyıya, sayfiye yerine, parkların kenarına yapılan bisiklet yollarının bir manası olmuyor. Erişilebilir olmuyor.

*Bizim toplu ulaşıma kadar ulaşmamıza yardımcı olamıyor. Beşerler kendini inançta hissetmeyince de bisiklet kullanmayı tercih etmiyor.

‘BİSİKLET YOLUNUN KALİTESİ KULLANICIYI TEŞVİK EDİYOR’ 

*Kaliteli bir bisiklet yolunun yüzeyi düzgün olmalı. Rögar ızgaraları yönetmeliğe nazaran belirlenmiş tipte olmalı. Tekerlek sıkışmamalı.

*Arabaları yavaşlatmak için konulan kasisler bisiklet yolunda olmamalı. Bisiklet yolunun kalitesi kullanıcıyı teşvik ediyor.

*Bisiklet yolu kalitesizse beşerler tercih etmiyor, asfaltı kullanıyor. Bunu kıyı yollarımızda görüyoruz. Birçok bisiklet yolu standartlara uygun değil, kalitesi çok makus.

*İBB’nin açıkladığı 480 küsur kilometre bir yol var fakat biz o denli bir yol göremiyoruz. Öteki bir kayda bakıyoruz 180 kilometre deniyor. O kadar bile sağlıklı ve inançlı bir bisiklet yolu yok.

*Çoğu da bir yere ulaşabilir bir bisiklet yolu değil. Okula, bakkala, berbere, mescide, pazara, metrobüse, toplu ulaşıma ulaşabileceğimiz inançlı bir bisiklet ağımız yok” diye konuştu.

 ‘CEZALARIN ARTIRILMASI GEREKİYOR’ 

*Motorlu taşıt şoförleri önüne bir otomobil çıktığında nasıl davranıyorsa, bisiklette de o denli davranmak zorunda.

*Tüm dünyada ve Türkiye’deki istatistiklerde araba kazalarında mevt oranı yüzde 48, bisiklet kazalarındaki mevt oranı da yüzde 1. Bu, son birkaç yıldır kullanım arttığı için yüzde 2’leri zorluyor. Hem bisikleti koruyan hem de bisikletliye karşı işlenen hatalarda cezaların artırılması gerekiyor” dedi.

 ‘AKŞAM VAKİTLERİ DAHA TEHLİKELİ OLUYOR’ 

Bahçelievler’deki bisiklet yolunu kullanan ve gezinti için değil taşıma için bisiklet sürdüğünü söyleyen Zahit Fazilet, şu sözleri kullandı:

*Bu bisiklet yolunu kullanamıyorum zira genelde otomobiller park ediyor. Ya yol pis ya kanalizasyon mazgalları var. Bundan ötürü tehlikeli buluyorum. Bilhassa akşam vakitleri çok daha tehlikeli oluyor.

*Genelde yolu kullanıyorum ve bu yolun pek bir manası yok. Huzursuz oluyorum zira otomobillerin her an kapısı açılabilir. Her an sağa dönüp, durabilirler, benim önüme kırabilirler.

*Bundan ötürü bisiklet yolu kural ancak mecburen Bağcılar’dan Bakırköy’e kadar sürüyorum. Bu tehlikeyi her vakit yaşıyorum. Cuma akşamları daha dolu oluyor” dedi.

‘BENİM HAYATIMI RİSKE ATIYOR’ 

Evden işe gitmek için her gün bisiklet kullandığını söyleyen Ayhan Küdan da, “Bisiklet yollarına da yaya yollarına da park ediliyor. Bundan ötürü biz bisiklet yolunu kullanamıyoruz. Ben işe gidip gelirken kullanıyorum ve bu durumdan rahatsız oluyorum. Otomobillerin ortasından da gidiyorum aslında çok tehlikeli. Bu benim hayatımı riske atıyor” tabirlerini kullandı.

‘ARABALAR BİZİ DAİMA SIKIŞTIRIYOR’ 

Kerim İpek, “Arabalar bizi daima sıkıştırıyor, daima korna çalıyor. Sinyal hareketi veriyoruz lakin bizi anlamıyorlar. Ben bisiklet yollarının artırılmasını istiyorum. Yalnızca kıyı taraflarında bisiklet kullanılıyor. Bisiklet yalnızca kıyıda sürülmek için kullanılmıyor, ulaşım aracı gözüyle bakıyorum. Bisiklet kültürünün yaygınlaşmasını istiyorum” diye konuştu.

Muhammet Mustafa Kaplan da “Bu yollar biraz daha güzelleşti, güzelleşti ancak buradan da gitsek önümüze yeniden otomobil kırıyor. Biz de çarpıyoruz” dedi.  (DHA)