Karadeniz gazı: 23 günde 40 kilometre boru döşedi

Karadeniz’de bulunan doğal gazı 2023 yılında vatandaşların kullanımına sunmak ve hanelerle buluşturmak için çalışmalar sürat kesmeden devam ediyor. 540 milyar metreküplük gazın kara ile buluşacağı Filyos Limanı’nda karadaki boru süreçleri tamamlandı. Denizin sığ kesitlerinde boru yerleştirme sürecini yapacak, Castoro 10 isimli gemi çalışmalarına devam ederken, Castorone gemisi de derin denizlerdeki boruları serme süreci için bu aybaşında misyona başlamıştı.

DENİZ TABANI ONA EMANET

Castorone’un misyona başlamasıyla birlikte sığ kısımlarda başlayan boru serim sürecinden derin denizdeki boru serim sürecine başlandı. Karadan yaklaşık 170 kilometre açıkta bulunan Sakarya Gaz Alanı’ndan Filyos Doğal Gaz Sürece Tesisi’ne gazın uluşmasını sağlayacak boruların büyük bir kısmı Castorone isimli dev gemi tarafından deniz tabanına döşenecek.

40. KİLOMETREDE

325 metre uzunluğunda, 39 metre genişliğinde, 56 bin 529 groston yükünde olan Castorone isimli gemi, derin denize 23 günde 40 kilometrelik boru serdi. Gemi günde yaklaşık 2 kilometrelik bir hatta boruları döşedi.

BORULAR BU YIL TAMAMLANACAK

Yıl sonuna kadar boru serim süreçleri hem karada hem de denizde tamamlanacak. Sakarya Gaz Alanı’nda keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gaz 2023’te hanelere ulaşacak.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / CEVDET FIRAT AYDOĞMUŞ