Katilin kitabı basılır mı? Edebiyat dünyasının sabıka defteri…

2017’de sarhoş halde bir aileyi yok eden muharrir Emrah Serbes’in son kitabının bir yayınevi tarafından basılması toplumu ikiye böldü. Kabahat işlemiş bir muharririn kitabı yayınlanır mı? Serbes, Türk Edebiyatı’nın tek katil müellifi mı? Türk ve dünya edebiyatından kan donduran örnekler…

Beş yıl evvel İzmir-Aydın otoyolunda, alkollü araç kullanırken çarptığı arabada birebir aileden üç kişinin vefatına yol açan muharrir Emrah Serbes’in son kitabı “Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi-Çekiç ve Gül”ün İletişim Yayınları tarafından basılması infiale yol açtı.

BENİM ADIM EMRAH SERBES, SONUNDA “T” YOK

Emrah Serbes’in yaşanan olay sonrası hatası bir arkadaşının üstüne yıkması, bir müddet sonra ise “Kendimi kaybettim ve bu şok nedeniyle olay anında kazayı üstlenemedim” diyerek teslim olması, “Yere batsın Emrah Serbes. Benim adım Emrah Serbes, sonunda ‘T’ yok” demesi hâlâ hafızalarda…

Emrah Serbes

Emrah Serbes, 13 yıl 4 ay ceza aldı, kazayı üstlenen arkadaşı ise Kenan Doğru‘ya ise 1 yıl mahpus cezası verildi. Serbes, 3 yıl 8 ay tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.

Yazarın son kitabının basılması sonrası toplumsal medyada bir kısım “Alkollü araç kullanıp bir aileyi yok etti, cürmü oburunun üzerine attı, sonra teslim olup gösteri yaptı” diye reaksiyon gösterdi, bir kısım ise “Türk Ceza Kanunu kapsamında cezasını çekti, mesleği müelliflik, bu adam taş mı yiyecek” diyerek kısmi savunmaya geçti.

Emrah Serbes, Türk ve dünya edebiyatında “katil yazar” olarak kayıtlara geçen birinci isim değil, son da olmayacak…

“Avukat”, “savcı” ve de “hakim” cübbesi giymeden biraz geçmişe gidelim…

Cevat Şakir Kabaağaçlı

KARISIYLA YASAK AŞK YAŞAYAN BABASINI ÖLDÜRDÜ

Cevat Şakir Kabaağaçlı (Halikarnas Balıkçısı): Romanları ve hikayeleriyle Türk Edebiyatı’na çok büyük katkılar vermiş Cevat Şakir Kabaağaçlı, 1914 yılında, 24 yaşındayken, babası Mehmed Şakir Paşa‘yı öldürdü. Cinayetin sebebinin; Paşa’nın İtalyan gelini, yani Kabaağaçlı’nın karısı Aniesi‘yle yasadığı yasak aşk olduğu rivayet edilir.

14 yıl karar giyen Kabaağaçlı, 7 yıl mahpus yattıktan sonra yakalandığı verem yüzünden tahliye edildi ve Bodrum’a sürgüne gönderildi. Bu sürgün, Türkiye’nin en tanınan tatil beldesi Bodrum‘u, Mavi Yolculuk‘u ve Halikarnas Balıkçısı‘nı yarattı.

1971 yılında Devlet Kültür Armağanı‘na layık görülen muharrir iki yıl sonra öldü. Kitaplarını Sertel, AKBA, Doğanlar, Yeditepe, Varlık, Remzi, Altın Kitaplar, Hürriyet, Milliyet üzere yayınevleri bastı. Yapıtları son 40 yıldır Bilgi Yayınevi tarafından okurla buluşturuluyor.

Yılmaz Güney

‘ÇİRKİN KRAL’IN ELİNE KAN BULAŞTI

Yılmaz Güney: Türk Sineması’nın ‘Çirkin Kral’ı Yılmaz Güney, 108 sinemada oynadı, 14 sinema yönetti, 51 sinemanın senaryosuna imza attı. 1974 yılında sinema çekimi için gittiği Adana’da tartıştığı Yumurtalık Savcısı Sefa Mutlu‘yu ölürdü.

19 yıl mahpus cezasına çarptırıldı, 1981 yılında müsaadeli olarak çıktığı cezaevine dönmedi. Yunanistan üzerinden İsviçre’ye oradan da Fransa’ya gitti. 1983 yılında Türk vatandaşlığından çıkarıldı, bir yıl sonra Paris’te öldü.

Anılarını, görüşlerini, sinema hikayelerini ve senaryolarını içeren kitapları Anadolu, Dost, Can, YABA, Güney, Ağaoğlu, Ekim Birlik, İthaki üzere yayınevleri tarafından basıldı.

William S. Burroughs

UYUŞTURUCU BAĞIMLISI KATİL

William S. Burroughs: Yeraltı dünyası ve uyuşturucu üzere ‘hard’ mevzulardan beslenen Amerikalı romancı William S. Burroughs, 1951 yılında karısıyla birlikte Meksika seyahatine çıktı.

Uyuşturucu tesiri altında olan çift, İsviçreli halk kahramanı William Tell‘in, oğlunun başına koyduğu elmayı okla vurmasını canlandırmak istedi. Burroughs’ın elinde ok yoktu, tabanca vardı. O tarihte 37 yaşında ve başı da oldukça dumanlı olan muharrir, karısı Joan’ın kaşından vurarak öldürdü. Olay kayıtlara kaza olarak geçti, 13 gün mahpus yattıktan sonra özgür kaldı.

Öldüğü 1997 yılına kadar uyuşturucu bağımlısı olarak yaşadı. “Belki iğrenç lakin Joan’ın vefatı olmasa asla muharrir olmayacağım kanaatine vardım” dedi.

Yazarın Türkçeye çevrilen ve Bağlantı, Altıkırkbeş, Detay, Sel, Sub üzere yayınevleri tarafından basılan kitapları şunlar: Canki, İçerdeki Kedi, Talih Hayaleti, Top, Orta Bölge, Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar, Çıplak Şölen, Nova Ekspresi, Patlamış Bilet, Benim Eğitimim, Yumuşak Makine, Yok Edici, Yabanî Oğlanlar, Son Kelamlar, Yage Mektupları, Elektro İhtilal, İzcinin Gözden Geçirilmiş Elkitabı, Queer.

Issei Sagawa

YAMYAM VE TECAVÜZCÜ

Issei Sagawa: Japonya’nın varlıklı ailelerinden Sagawa‘nın bir mensubu olan Issei, sık sık başına kedere sokan biriydi. Gençliğinde bir köpeğe tecavüz etti, bir bayanın konutuna gizlice girerek, uykusunda kalçasından bir modül kesip yedi ve sonra da ona tecavüz etmeye çalıştı. Babası kesenin ağzını açınca evrak kapandı.

Fransa’ya gidip Sorbonne’da edebiyat okudu. Alman şiiri hakkında konuşmak için konutuna davet ettiği Hollandalı Renée Hartevelt‘i av tüfeğiyle ensesinden vurdu, cesedine tecavüz etti, bedeninin birtakım kesimlerini yedikten sonra göle attı.

Hâkim tarafından ‘deli’ olduğuna kanaat getirilen Issei Sagawa cezaevi yerine hastaneye gönderildi. “Beyninde iltihap var, çok yaşamaz” denilerek, Japonya’ya iade edildi. Ailesinin nüfuzu sayesinde bir psikiyatri kliniğinde tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Şu an 73 yaşında olan yamyam yazar bugüne dek 20 kitap yayınladı.

Louis Althusser

KARISINI BOĞDU

Louis Althusser: II. Dünya Savaşı’nda Almanlara esir düşen, hayatının hiçbir devrinde depresyondan çıkamayan Fransız Marksist filozof Louis Althusser, 1980 yılında karısını boğarak öldürdü. 1990 yılında 72 yaşında hayata veda eden Althusser’in yapıtları, bu tarihten sonra V, Evrak, Can, İthaki, Epos, Nora, Alfa, Sel yayınevleri tarafından Türkçeye çevrildi.

Hans Fallada

ÖLDÜRDÜĞÜ ARKADAŞININ İSMİNİ ALDI

Hans Fallada: Rudolf Wilhelm Friedrich Ditzen… Sonradan “Hans Fallada” olarak tanınan Alman yazar…

1900’lerin birinci yıllarında eşcinsel eğilimler gösterdiği için bir kliniğe yatırıldı. Arkadaşı Hans Dietrich‘le birlikte intihar etmeye, bunu da düello olarak göstermeye karar verdi. Hans, Rudolf’u vuramadı; Rudolf ona sıktı ve öldürdü! İşi tamamlamak için Hans’ın silahını alıp kendisini göğsünden vurdu fakat yeniden beceremedi ve yaşadı.

“Küçük Adam Ne Oldu Sana”, “Ayyaş”, “Herkes Tek Başına Ölür”, “Kurtlar Sofrasında”, “Köylüler, Kodamanlar ve Bombalar”, “Neden Ucuz Saat Takıyorsun?”, “Kambur” kitapları 1940 yılından günümüze Türkçeye çevrilen Alman müellif Rudolf Wilhelm Friedrich Ditzen, hayatına Hans Fallada olarak devam etti.

1944 yılında üç çocuğunun annesi Anna‘yı başından vurdu, bayan ölmedi, boşandılar, kendisi ise yalnızca dört ay mahpus yaptı. Üç yıl sonra çok uyuşturucu kullanımının yol açtığı kalp yetmezliği nedeniyle öldü.

Anne Perry

ANNESİNİ TUĞLAYLA DÖVE DÖVE ÖLDÜRDÜ

Anne Perry: İngiliz asıllı Anne Hulme, kız arkadaşı Pauline’yle birlikte, annesini, naylon çoraba koyduğu tuğlayla döve döve öldürdüğünde 15 yaşındaydı. Islahevinde geçen beş yılın akabinde özgür kaldı. Soyadını “Perry” olarak değiştirdi. Birinci romanı “The Cater Street Hangman” 1979 yılında yayınlandı. Romanları bestseller olan polisiye muharriri şu an 84 yaşında ve şimdiye kadar hiçbir kitabı Türkçeye çevrilmedi.

Krystian Bala

ESKİ KARISININ SEVGİLİSİNİ ÖLDÜRDÜ, ROMANINI YAZDI

Krystian Bala: Polonyalı müellif Krystian Bala, 2003 yılında yayınlanan “Amok” isimli birinci romanıyla büyük bir muvaffakiyet kazandı. Romanın konusu bir cinayet, ağır azaplar de ayrıntılı bir halde sayfaları süslüyor; aç bırakılan kurbanın elleri arttan boynuna bağlı şekilde ırmağa atılmasıyla son buluyor.

Kitap yayınlanmadan üç yıl evvel iş insanı Dariusz Janiszewski‘nin cesedi ırmaktan çıktı. Janiszewski’ye yapılan otopsiye nazaran elleri arttan boynuna bağlı olarak suya atıldığında şimdi yaşıyordu, boğularak ölmüştü.

Bala’nın çok satan kitabıyla caka sattığı günlerde polise bir ihbar geldi: Dariusz Janiszewski cinayetini çözmek istiyorsanız, “Amok”u okuyun…

Cinayet Masası dedektiflerine romanın kopyaları dağıtıldı, soruşturma derinleştirildi. Romanda anlatılan cinayetle Janiszewski’nin öldürülmesi örtüşüyordu. Bala, eski karısının sevgilisi olan Dariusz Janiszewski’yi öldürmekten 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. “Amok” 2017 yılında sinema sinemasına uyarlandı, kitap ise birçok ülkede yayınlanmaya devam ediyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.