Kaymakamlık tarafından iptal edilen Zeytinli Rock Şenliği mahkemeye taşındı

Her yıl Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde düzenlenen Zeytinli Rock Şenliği’ne bu sene Balıkesir Burhaniye Kaymakamlığı tarafından müsaade verilmedi. Zeytinli Rock Şenliği yargıya taşındı.

Organizasyon firması Balıkesir Yönetim Mahkemesi’ne başvururken, kaymakamlığın savunma için ek mühlet talebinin kabul edilmesiyle şenlik tarihi geçmiş oldu. Şenlik 22-25 Eylül’e ertelendi.

İlki Edremit ilçesi Zeytinli Mahallesi Altınkum kıyısında, 2005 yılında düzenlenen Zeytinli Rock Şenliği, 4 yıl sürdü. Şenlikte çıkan olaylar ve sonrasında tertip firmasıyla yaşanan uyuşmazlıklar nedeniyle aktiflik, bir daha Edremit’te yapılmadı.

Daha sonra 2 yıl peş peşe ‘Rock Tatili’ ismi altında Foça’da düzenlenen şenliğe, akabinde 3 yıl orta verildi. Rock müzik müzikçisi Umut Kuzey’in 2014’te devreye girmesiyle şenlik, yine Edremit’te düzenlenmeye başlandı.

Bir sonraki yıl şenliğin 3 gün olan mühleti 4 güne çıkarılıp, birinci defa 2 sahne birden kuruldu. Sonraki yıllarda 5 gün devam eden Zeytinli Rock Şenliği’ne, 2019’da Edremit Kaymakamlığı tarafından evvel müsaade verilmedi lakin yapılan görüşmeler sonrası sorun giderildi.

2020’de ise şenlik için tertip yapıldı, fakat pandemi nedeniyle yapılamadı.

Bu yıl 17-21 Ağustos’ta yapılması planlanan Zeytinli Rock Şenliği, Burhaniye ilçesine alındı. Zeytinli Rock Şenliği’nin toplumsal medya hesaplarından Ocak 2022’de yapılan açıklamada, Burhaniye Belediyesi ile 10 yıllık mutabakat yapıldığı ve biletlerin satışa çıktığı belirtildi.

Orjan ve Denetko kıyı siteleri ortasındaki belediyeye ilişkin boş toprakta yapılması planlanan şenlik için tertip firması tarafından dozerlerle çalışma başlatıldı. Çalışmalar sürerken, şenliğe Burhaniye Kaymakamlığı tarafından müsaade verilmedi.

KAYMAKAMLIKTAN İPTAL GEREKÇESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Burhaniye Kaymakamlığı’nca bahisle ilgili yapılan bilgilendirmede, “Milyon Üretim Tertip Firması tarafından 17-21 Ağustos 2022 tarihlerinde Burhaniye Ali Çetinkaya Mahallesi Orjan Kıyı Sitesi’ne yakın bölgede düzenlenmesi planlanan kamplı Zeytinli Rock Şenliği’ne ait başvurusu, daha evvelki yıllarda düzenlenen Zeytinli Rock şenliklerinde yaşanan çeşitli aksilikler ile vatandaşlar tarafından yapılan şikayet ve yakınmalardan ötürü Burhaniye Kaymakamlığı tarafından uygun görülmeyerek 05 Ağustos’ta gerek telefonla gerekse yüz yüze tekraren müsaade verilmeyeceği iletildiği halde süreci ısrarla devam ettiren ilgili firmaya yazılı olarak bildirilmiştir” denildi.

MAHKEMEYE TAŞINDI

Organizasyon firmasının avukatları, mevzuyu 12 Ağustos’ta Bölge Yönetim Mahkemesi’ne taşıdı.

Organizasyon firması tarafından toplumsal medya hesaplarından süreçle ilgili dün akşam yapılan açıklamada, “Burhaniye Kaymakamlığı’nın kararına ait Bölge Yönetim Mahkemesi’ne yürütmeyi durdurma kararı alınması için müracaatta bulunduk. Balıkesir 2’nci Yönetim Mahkemesi 15 Ağustos Pazartesi sabahı Kaymakamlık makamından savunma istemiş ve 2 gün içerisinde orta kararı açıklayacağını bildiri etmişti. Mahkeme, bugün mesai saatlerinin sonuna yanlışsız aldığı kararda, Kaymakamlık makamının savunma ve kanıtlarını sunmak için ek müddet talep etmesi üzerine oy birliğiyle yanıt müddetinin 5 gün daha uzatıldığını belirtti” denildi ve şöyle devam edildi:

”Bu sebeple Zeytinli Rock Şenliği’nin 17-21 Ağustos tarihleri ortasında yapılması ihtimali kalmamıştır. Zeytinli Rock Şenliği, bu sene 22-25 Eylül tarihleri ortasında yapılacaktır. Şenliğin ayrıntıları Yönetim Mahkemesi’nin vereceği karardan sonra açıklanacaktır. Her vakit olduğu üzere hukukun üstünlüğüne inanıyor ve mahkeme kararını bekliyoruz. Bu belirsizliğin sonlanmasını beklemek istemeyen şenlik iştirakçileri, biletlerini satın aldıkları kanallardan iade edebilirler. Sürecin tamamlanmasını bekleyenlere de çok yakında hoş haberler vermeyi umut ediyoruz”