Kılıçdaroğlu’nun vakıf tutarsızlığı! Türkiye düşmanı vakıflara ‘çıt’ yok

TÜRGEV ve Ensar Vakfından CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun argümanlarına ait, “Amerikan makamları ile paylaşılmış ve açık kaynaklardan dileyen her vatandaşın ulaşabileceği bilgilerin, gizemli bir havayla adeta servis edilmesini ve ülkemize dönük bir lekeleme kampanyasının piyonu olunmasını esefle kınıyoruz.” tabirleri kullanılmıştı.

Gazeteci Emre Efsar, Türkiye’de faaliyet gösteren 2 Alman Vakfı’nı ve fonladığı tertip ve faaliyetlere dikkat çekip Kılıçdaroğlu’na ‘Eğer bu bahiste samimi iseniz, ABD’deki Türk vakıflarından evvel Türkiye’de espiyonaj faaliyeti yürüten yabancı vakıflar hakkında birkaç cümle edin. Haydi?’ davetinde bulundu.

İŞTE GAZETECİ EMRE EFSAR’IN O PAYLAŞIMLARI;

TİPKEN Vakfı’nın ABD resmi makamları ile paylaştığı ve açık kaynaktan herkesin ulaşabileceği evraklara “ulaştığımız belgeler” gizemi verip Erdoğan’ın ABD’ye kaçacağı üzere komik bir tez de ortaya koymuştu.

Türkiye’deki emekli maaşlarını bile Amerika’daki türk ve müslüman öğrencilere yardım yapma gayesi taşıyan bir vakıf üzerinden eleştiren “vatansever” Kılıçdaroğlu’nun vakıf ve dernek hassasiyetine binaen, Türkiye’de faaliyet gösteren 2 adet Alman vakfı ile ilgili bilgiler vereceğim.

150’DEN FAZLA YABANCI VAKIFTAN YALNIZCA 2’Sİ

Bu 2 Alman vakfı, Türkiye’de faaliyet gösteren 150’den fazla yabancı vakıftan yalnızca 2’si. En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; dilerim Kılıçdaroğlu Türk vakıflarına karşı olan hassasiyetini bu 2 Alman vakfı için de gösterir ve Twitter’dan 3-5 dakikalık bir görüntü yayınlar.

Bunlardan birincisi: FRİEDRİCH-EBERT Vakfı. 2005 yılından beri ülkemize faaliyet gösteren bu vakfın 2017 – 2020 yılları ortasında fon ve bağışlardan elde ettiği gelir yaklaşık 20 milyon TL. Dünyada 100’den fazla ülkede aktifler.

İŞTE FRİEDRİCH-EBERT VAKFI’NIN TÜRKİYE’DEKİ FAALİYETLERİ:

2014 Bayanlar Barış İstiyor Projesi

2015 Soykırımın Yüzüncü Yıldönümü Sonrası Ermeni-Türk İlgileri Konferansı
2019 Diyarbakır’da LGBTI’liler Projesi.
2019 Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tecrübesi

Vakfın yüzlerce faaliyetinden yalnızca birkaç adedini ayrıntılı olarak incelediğimizde dahi karşımıza hangi siyasi partiler, örgüt ve isimlerin çıkacağını az çok iddia edebiliyorsunuz. Bu faaliyetler Türkiye’de yapılıyor, evet.

Bir öbür Alman vakfı ise: HEINRICH BÖLL Vakfı. Ülkemizde 1994 yılında beri faaliyet gösteriyor. 2017 – 2020 ortasında fon ve bağışlardan elde ettiği gelir yaklaşık 24 milyon TL.

Alman Yeşiller Partisi’nin bir kuruluşu üzere faaliyet gösteren vakfın Türkiye yöneticilerinden birisi dikkat çekiyor. O isim TİP milletvekili Ahmet Şık’ın eşi Yonca Verdioğlu

Vakfın HDP ile olan münasebeti aşikar. HDP ve PKK hakkında muhakkak devirlerde ayrıntılı çalışmalar yapıyorlar.

Vakfın yaptığı kimi yayınlar ve tertipler:

-2014 Seyahat ve Türkiye konferansı
-2014 Yabanî Kürdistan Klişeleri.
-2017 Trans Anma Günü.
-2014 PKK, terör örgütü listesinden çıkarılabilir açıklaması

Bu iki vakıf üzere Türkiye’de yalnızca aşikâr bölümler üzerinde özel olarak çalışan onlarca vakıf var. Çağrımı tekrarlıyorum: Şayet bu mevzuda samimi iseniz, ABD’deki Türk vakıflarından evvel Türkiye’de espiyonaj faaliyeti yürüten yabancı vakıflar hakkında birkaç cümle edin. Haydi?

 

KAYNAK: SABAH

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.