Kürt sanatçı Şaban Ok mevtle tehdit edildi

Kiliselerde Kürtçe ilahiler seslendiren ve “Klamên Kurdên Mesîhî” (Kürt Hıristiyan Ezgileri) isimli albümleri bulunan eski din vazifelisi ve sanatçı Şaban Ok, telefon üzerinden tehdit iletileri aldı.

Rûdaw muhabiri Ömer Sönmez’e konuşan Ok, gece yarısı bir kişinin kendisini ısrarla aradığını belirterek, “Telefona cevap verdiğimde karşıdaki, ‘Şaban yerini biliyorum. Adımlarını denk at’ dedi. Kim olduğunu sordum söylemedi. Ben de yerimin bâtın olmadığını söyledim. Sonra ses kaydı gönderdi. Tehditler savurdu” dedi.

Ok’un telefonuna gönderilen sesli bildiride şahsın, “Şaban seni yakacağım. Yarın gittiğin yere kurşun yağacak. Ayağını denk al” diyor.

‘HER ŞEY SİSTEMDEN KAYNAKLANIYOR’

Hıristiyan Kürt bir sanatçı olduğu için bu türlü bir tehdit aldığını anlatan Şaban Ok, “2014-15’te de gibisi tehditler aldım. Bu organize bir şey. O devir IŞİD tarafından tehditler yapılıyordu. Zira bildirilerde ‘tüm dünyanın gözü önünde boynunuzdan öpeceğiz, Allahu Ekber’ deniyordu. Tekrar ırkçılar tarafından da tehdit edildim. Onun dışında kimse ile bir hasımlığım yok” diye konuştu.

Şaban Ok, “Her şey sistemden kaynaklanıyor. Ortada kardeşlik, birlik ve beraberlik ismine bir şey kalmadığında bu tıp durumlar yaşanıyor. İnsan Hakları Derneği’ne, mahkemeye ve basına başvuracağım. Şunu bilsinler, biz tüm milletleri seviyoruz. İsa Mesih hiç bir vakit silah alın karşınızdakini öldürün demedi. Onun öğrencileri de bunu yapmadı. Ben de sevgimizden diğer bir şey göstermeyeceğiz” sözlerini kullandı.

Diyarbakır’daki kilise vazifelilerinin de geçmişte tehditler aldığını belirten Ok, bu yaklaşımın tahlil olmayacağını, savaşların dünyayı kurtarmayacağını vurguladı.

1965’de Diyarbakır’ın Hançepek Mahallesi’nde doğan ve 1996 yılında Hıristiyanlığı kabul eden Ok, din üzerine Kürtçe kültür ve sanat çalışmaları yaptı. Ok, “Bir halkın varlığı kültürüne bağlıdır. Kültürü olmayan bir ulus ne devlet ne de kimlik sahibi olamaz” dedi.

Şaban Ok, IŞİD’in atakları sırasında 2014’te Şengal’den gelen Ezidi Kürtlere yardımlarda bulundu. Ne olursa olsun ülkeyi terk etmeyeceğini belirten Ok son olarak, “Ne olursa olsun son nefesime kadar da ülkemi terk etmeyeceğim” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)