Meksika’da bir siyasetçi ‘WhatsApp dedikodusu’ sonrası yakılarak linç edildi

Meksika’da bir siyasetçi, WhatsApp kümelerinde bir çocuğun kaçırılmasından sorumlu olduğuna dair söylentilerin yayılmasının akabinde linç edildi. 31 yaşındaki Daniel Picazo, Puebla eyaletinde yaklaşık 200 kişilik bir küme tarafından dövüldükten sonra bir tarlaya sürüklenerek yakıldı.

Olayın Picazo’nun Papatlazolco kentindeki dedesinin konutunu ziyareti sırasında gerçekleştiği açıklandı.

BBC’nin mahallî basından aktardığına nazaran, bu esnada Picazo’nun bir çocuk kaçırdığına dair söylentiler WhatsApp kümelerinde yayılmaya başladı.

Bunun üzerine Picazo ve yanındaki iki kişi, öfkeli bir kalabalığın saldırısına uğradı. Lokal polisin olaya müdahale etmeye çalıştığı lakin sayılarının yetersiz kaldığı, Picazo’nun üstüne petrol dökülerek ateşe verildiği aktarıldı. Yetkililer daha sonra Picazo’nun cesedine ulaşabildi.

Kent idaresi mevzu hakkında yaptığı açıklamada “Bu olayı kınıyoruz ve hataların kanuna uygun bir formda yargılanması gerektiğini hatırlatıyoruz” tabirleri yer aldı. Lokal idare, taarruzla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Fakat mahallî basına nazaran şimdi gözaltına alınan kimse olmadı. Picazo mart ayına kadar Meksika Parlamentosu’nda danışman olarak çalışıyordu. Milletvekili Johanna Torress, Picazo’nun “yetenekli ve çalışkan, ülkesine adanmış ve hayata dair büyük hayalleri olan genç bir adam” olduğunu söyledi.

LİNÇ EDİLEN 2’NCİ KİŞİ OLDU

Parlamento’daki en büyük partilerden Ulusal Hareket Partisi “bu bahtsız olayın akabinde adalet beklediklerini” açıkladı.

Meksika’da linçler, bilhassa de polisin müdahale etmekte yavaş kaldığı kırsal kesitlerde vakit zaman gerçekleşiyor. Picazo bu yıl Puebla’da linç edilen ikinci kişi oldu. 2019’da da birebir eyalette yedi kişi dövüldükten sonra canlı diri yakılarak öldürülmüştü.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.