Pazarcılar pahalılığı tane hesabıyla anlattı: ‘Bir domatesin fiyatı 3.40 kuruş..’

Başkent Ankara’nın yakın ilçelerinde yetişen zerzevat ve meyveler pazarlara girmesine rağmen tezgahlarda beklenen ucuzluk olmadı. Ankara’nın domatesiyle ünlü Ayaş’ta üreticiden 6 liraya alınan domates semt pazarlarında kilosu 10 liradan satılıyor.

Semt pazarlarında esnaflık yapan İsmet İlkutlu, enflasyondaki artışı tane hesabıyla yaparak,  bir domates, bir salatalık, üç biber, bir kabak, bir patlıcanın 12.5 lira olduğunu belirterek, “Bunu taban fiyat seviyesinde düşünün. 4 kişilik bir aile bu eserleri 4 adet alsa yalnızca 50 TL para düşüyor. Aylığa vurduğunuz vakit yalnızca 4 domatese, 4 salatalık, 4 patlıcan, 4 kabak 8 bibere verilecek para” dedi. Pazarcı  Tarım Bakanlığı’na da, “Rica ediyorum, Ayaş’a kadar gitsin, köylerini görsün, kaç kişi domates ekmiş öğrensin. İnsanların kaygısını öğrensin, çözsün” davetinde bulundu.

“3 DOMATES 10 LİRA”

Ankara’da semt pazarlarında tane hesabıyla, bir domatesin fiyatı 3 lira 40 kuruş. 3 domates 10 TL’yi geçiyor. Bir salatalık 2 TL. 3 biber 1.5 TL. Bir adet patlıcan 2 lira 64 kuruş. Bir kabağın fiyatı 2 lira 40 kuruşu buluyor.

Ankara Ayaş’ta çiftçilik yapan Sinan Çınar ise, “Domatesin bir dekarda maliyeti 8-9 lira. Bütün yaş sebzelerde birebir. Geçen sene 1.5-2 lira maliyeti varken bu sene dönüme maliyeti 9 liralara kadar çıktı. Bir domatesin tarlada fiyatı 1 lira. Dekara randımanı en fazla 7 ton. Bu fiyatlardan satmış olsanız ya dönümüne bin lira ziyan edeceksin. Ya da baş başa çıkacaksın maliyetlerde. Bu tarlaları ben hazırlarken mazotun litresini 30 liraya gübrenin çuvalını 800 liraya aldık. Elektriğe yüzde 200 artırım geçen sene fidenin tanesi 2.5 kuruştu. Bu sene 2 lira. Tarlada 1-1.5 lira halde 4 lira. Marketlerde manavlarda 10 lira. Biz burada kasasını 9 liraya veremiyoruz markette 10 lira” dedi.