Pfizer CEO’sundan Covid-19 aşısı kararı: Her yıl aşı olmamız gerekebilir

Daha önce BioNTech CEO’su Uğur Şahin’in yaptığı, “Yılda bir Covid-19 aşısı yeterli hale gelecek” sözünü destekleyen bir açıklama Pfizer’dan geldi… BioNTech ile birlikte corona virüsü aşısı geliştiren Pfizer’ın CEO’su Dr. Albert Bourla, gelecek yıllarda “yıllık Covid-19 aşısı” yapılmasının mümkün olduğunu söyledi.

Omicron varyantının ortaya çıkmasından önce BBC’ye konuşan Bourla, her yıl tek bir corona virüsü aşısı olmanın çok büyük seviyede koruma sağladığını açıklarken, aşının güncellenmesine gerek kalmamış olabileceğini de dile getirdi.

Bourla, “Corona virüsü aşısı milyonlarca insanın salgından kurtarılmasını sağladı. Aşılar olmasaydı toplumumuzun işlevsel yapısı tehdit altına girerdi” açıklamasını yaptı.

UĞUR ŞAHİN DE BENZER TONDA KONUŞMUŞTU

Daha önce Uğur Şahin de geçen haftalarda Alman basınına konuşmuştu.

Bild am Sonntag gazetesine konuşan Şahin, “Yapılan çalışmalara ve İsrail, Birleşik Krallık ve ABD’deki geniş kapsamlı verilerden anladığımız kadarıyla bildiğimiz  bazı şeyler var. Aşının etkisi dördüncü aydan sonra azalmaya başlıyor ve altıncı ayda bu azalış hız kazanıyor. İkinci olarak da bu aşı ağır hastalığın önüne geçiyor. Covid-19 aşısı olanlar bu hastalığı daha hafif atlatıyor. İki doz aşıdan sonra korumanın daha uzun sürmesini bekliyoruz ve gripte olduğu gibi yılda bir kez aşı yapılması yeterli olacaktır” demişti.