Plastik kesme tahtanızda inatçı lekeler mi? Bu usullerle onları yok edebilirsiniz

Domates, kırmızı biber yahut maydanoz: bunların hepsi kesme tahtanızda inatçı lekelerin oluşmasına neden olabilir. Neyse ki, bu lekeleri çıkarmanın yolları var. Yeni başlayanlar için, kullanımdan sonra tahtayı uygunca temizlemek kıymetlidir. Bu, elle ve deterjanla yahut bulaşık makinesinde yapılabilir. Bundan sonra, kesme tahtasının âlâ kuruması da kıymetlidir. Kesmenin neden olduğu çizikler çok sayıda bakteri bırakabilir ve bu kaçınmak istediğiniz bir şeydir!

ÇOKLU KESME TAHTALARI

Bu tıp bakterileri önlemek için Beslenme Merkezi birden fazla kesme tahtası kullanılmasını önerir. Her yemek tipi için farklı bir tahta kullanmak en güzelidir. Farklı renklerle çalışmak genel bir bakış sağlayabilir. Et için kırmızı, ekmek için beyaz, sebzeler için yeşil, balıklar için mavi ve kümes hayvanları için sarı. Bu sayede hangi kesme tahtasının ne işe yaradığını tam olarak bilirsiniz, onları karıştırmaz ve çapraz bulaşmayı önlersiniz. Alışılmış ki, bir tahtaya da yapışabilirsiniz, bu durumda bir sonraki kesme işine başlamadan evvel onu temizlemek (ve kurutmak) çok değerlidir.KABARTMA TOZU

Kesme tahtasını ne kadar âlâ yıkarsanız yıkayın, leke o kadar derin olabilir ki onu çıkarmak daha fazla vakit alabilir. İşte burada kabartma tozu devreye giriyor. Biraz su ve tuzla birlikte renk bozulmalarını gideren tesirli bir tahlil yapabilirsiniz. Eşit ölçüde kabartma tozu, su ve tuz ile bir macun yapın ve lekenin üzerine yayın. Lekenin üzerinden geçmek için bir sünger yahut bulaşık fırçası kullanın ve güzelce durulayın. Son olarak, kesme tahtasını elde yahut bulaşık makinesinde yıkayın.

LİMON

Limon suyu ayrıyeten inatçı lekelere karşı da yardımcı olabilir. Bilhassa tuzla birleştirirseniz çok tesirli bir tahlildir. Leke üzerine tuzu serpin ve limonu ortadan ikiye kesin. Yarım limon alın ve suyunu lekenin üzerine sıkın. Bunun yaklaşık on dakika demlenmesine müsaade verin. Limonun öteki yarısını alın ve tuz-limon karışımının üzerine sürün. Son olarak ılık suyla durulayın. Üstteki ipuçlarının tümü çalışmıyor mu? O vakit kesme tahtanızı değiştirme vakti gelmiş olabilir.