Putin: Karşılıklı fayda gözeten ülkelerle işbirliğini artıracağız

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna savaşının akabinde yaptırım uygulamayan ve karşılıklı fayda gözeten ülkelerle işbirliğini artırma gayelerini açıkladı.

Rusya’nın resmi haber ajansı TASS’a nazaran, Putin, “Rusya karşılıklı fayda gözeten iştiraklerle ilgilenen ülkelerle işbirliğini genişletecek” bildirisi verdi. “Yeni şartlar altında, Rus iktisadı katiyen açık olacak” diyen Putin, işbirliğine açık ülkelerle yeni maksatlar belirlenebileceğini söyledi.

“Bilimsel ve teknolojik bağların oluşturulması, lojistik ve kargo nakliyeciliğinde yeni rotaların oluşturulması, para üniteleri için uygun altyapıların düzenlenmesi, verimliliğin artırılması” üzere bir dizi amaç açıklayan Putin, Batı ülkelerinin “Rusya’yı izole etme” atılımlarının boşa çıkarılacağını vurguladı. Rusya önderi, “Bazı ülkelerin Rusya’yı izole etme istekleri, ortaklarla işbirliğinin geliştirilmesinin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da başta Çin olmak üzere işbirliğine açık ülkelerle iştirakleri geliştirme konusunda emsal bildiriler verdi. Reuters’in aktardığına nazaran, Rusya’nın başşehri Moskova’da bir aktiflikte konuşan Lavrov, sırf “başka bir kavalcının müziğiyle dans etmeyen” ülkelere güvenebileceklerini vurgulayarak “Batılı ülkeler fikirlerini değiştirir ve bir tıp işbirliği teklif ederse, o vakit karar verebiliriz” dedi.

‘ÇİN’LE ALAKALARA ODAKLANACAĞIZ’

Lavrov, “Moskova’nın Batı’dan bağlantıları tekrar kurmak ve buna gerek olup olmadığına karar vermek için gelen teklifleri değerlendireceğini fakat Çin ile bağları geliştirmeye odaklanacağını” söyledi. Çin’in bilgi ve irtibat teknolojilerinde Batı ülkelerinden “daha aşağıda” olmadığını belirten Lavrov, “Batı artık bir ‘diktatör pozisyonu’ aldığına nazaran, Çin ile ekonomik bağlarımız daha da süratli büyüyecek” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.