Rusya, Avrupa için vanayı kapattı: Dümeni Türkiye’ye kırdılar

Alanyalı turizmciler şu ana kadar rezervasyon ve ya ön kayıt sürecinin başlamadığını, bir ölçü yüksek talebin olacağını ve kış döneminde açık olan işletme sayısının yaklaşık yüzde 20 artacağını söyledi.

Rusya -Ukrayna krizinin ardından Avrupa’da yaşanan doğalgaz kasveti nedeniyle Akdeniz’de kış devrinin hareketleneceği öngörülüyor. Avrupa’da pazarlama firmalarının kış döneminde Türkiye’den tatil fiyatları vermesiyle bilhassa Antalya ve Alanya bölgesinde kış dönemin da makul oranda talep alacağı düşünülüyor.

Son periyotlarda orta yaş ve üzerindeki Avrupalıların kış devrinde Alanya’yı tercih edecekleri istikametinde telaffuzların olduğunu söz eden Konaklı Turistik İşletmeler Derneği (KONTİD) Lideri Ali Orkan, bu telaffuzların gayeye ulaşma ihtimalinin ise şimdi netleşmediğini söyledi.

“ÜMİT EDİYORUZ Kİ BU TELAFFUZLAR HAYATA GEÇER”

Söylemlerin kaynağı olarak Almanya’daki bir pazarlama firmasının 22 günlük tatili uçak dahil 599 Euro’dan satışa sunulması ve Almanya Seyahat Acenteleri Birliği Liderinin emekli vatandaşlarına Mayorka ve ya Türkiye’de kış devrini geçirmeleri ikazında bulunması olduğunu vurgulayan KONTİD Lideri Orkan, “Alman hükümetinde de bu şekil emekli insanlara kış devri için 500 Euro üzere dayanak verilmesi kelam konusu olunca bu telaffuzlar bizim ülkemizde karşılık buldu. Şu an itibariyle kış devrine yönelik rezervasyon ve ya ön kayıt üzere bir faaliyet gerçekte yok. Tabi ki temennimiz inşallah olur. Kış periyodunda Alanya’mız, Antalya’mız bir formda gelecek olan orta yaş konuklarımızdan gerek kar hissesi elde eder, gerek istihdama katkı sağlar. Aşikâr sayıda otellerimiz açık kalabilir. Bu da kentimiz için değerli bir bedel sağlayacaktır. Ümit ediyoruz ki bu telaffuzlar hayata geçer. Bizlerde Alanyalı turizmciler olarak bundan faydalanmış oluruz” dedi.

ALANYA’DA KIŞIN AÇIK OLAN İŞLETME SAYISI YAKLAŞIK YÜZDE 20 ARTACAK

Doğalgaz krizinden kaynaklı olarak ülkelerinde ısınma sorunu yaşayanların Akdeniz bölgesini tercih edeceklerini düşündüğünü söz eden Alanya Turistik İşletmeler Derneği (ALTİD) Lideri Burhan Sili, “Kendi ülkelerinde ısınma sorunu yaşayan vatandaşların devlet yardımıyla birlikte sıcak ülkelere yani Akdeniz’e ve bölgemize talep göstereceğini düşünüyoruz. Bu minvalde çeşit operatörlerinin de çalışmaları var. Bu manada bir pazarlama geliştirerek bu işi derdest etmeye çalışıyorlar. Görünen o ki kış periyodu daha evvelki periyotlara göre doğalgaz krizinin de tesiriyle birlikte bir ölçü daha yüksek taleple karşılaşacağız. Kış devrinde açık olan tesis sayımız evvelki yıllara göre yüzde 15 – 20 daha fazla olacak diye düşünüyorum. Tabi bu büsbütün bu bölgeye akacakları manasına gelmiyor. Bu manada önemli dertleri olan insanların sıcak iklimde hem tatil hem de dinlenme manasında devam ederek bizlerin tesislerini de belirli bir oradan dolduracaklarını gözlemliyoruz” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA