Rusya’da gözaltındaki ABD’li basketbolcu Biden’dan yardım istedi

Rusya’da şubat ayında gözaltına alınan ABD’li ünlü basketbol oyuncusu 31 yaşındaki Brittney Griner, ABD Lideri Joe Biden’a cezaevinden gönderdiği mektupta, “Burada bir Rus hapishanesinde tek başıma otururken çok korkuyorum. Sonsuza kadar burada olabilirim” dedi.

The Guardian’ın haberine nazaran, Women’s National Basketball Association (WNBA) oyuncusu profesyonel basketbolcu Griner, ABD’nin 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nde Beyaz Saray’a el yazısı mektup gönderdi. Griner’ın temsilcileri, mektupta Biden’a hitaben “Sonsuza kadar burada olmaktan çok korkuyorum, lütfen beni ve başka tutukluları konuta getirmek için elinizden geleni yapın. Meskene dönmek için yapabileceğiniz her şey için minnettarım” sözlerinin yer aldığını belirtti.

Haberde, Griner’ın mektupta Vietnam Savaşı gazisi babasından bahsettiği, 4 Temmuz Bağımsızlık Günü’nü ailesiyle birlikte kutlayamamasından keder duyduğunu söz ettiği belirtilirken “Özgürlük bu yıl benim için büsbütün farklı bir şey” dediği aktarıldı.

BEYAZ SARAY REAKSİYON GÖSTERMİŞTİ

İki sefer olimpiyat altın madalyası kazanan Griner, şubat ayında Moskova yakınlarındaki havaalanında bagaj araması sırasında “esrar yağı” bulundurduğu gerekçesiyle Rusya Federal Gümrük Servisi tarafından gözaltına alınmıştı. Birinci sefer 1 Temmuz’da mahkemeye çıkarılan Griner’ın gözaltından özgür bırakılması talepleri reddedilmişti.

Beyaz Saray’dan mevzuyla ilgili açıklamada, “Biden’ın Brittney Griner’le birlikte yurtdışında gözaltına alınan tüm ABD vatandaşlarının hür bırakılması gerektiği konusunda net olduğu” belirtilmişti. (DIŞ HABERLER)