Samsun’dan Avustralya’ya Uzanan Yol: Felek Beni Okyanustan Aşırdı

Asıl ismi Battal Gazi Orhan’dı, sahne ismi olarak “Orhan Gazi”yi benimsedi… Samsun’da bir yandan sahneye çıkıp öteki yandan çalışırken emekçi olarak yurtdışına gitmeye karar veren Orhan Gazi, bundan neredeyse yarım asır evvel Samısun’dan kalkıp ta Avustralya’ya gitti, ekmek parası için… Uçakla neredeyse bir günlük yol…

Bu ortada boş durmadı Avustralya’da: Sydney’deki birinci Türk restoranını açtı… Avustralya’da çıkan birinci Türk plağına imza attı…. Türk Musiki Derneği’nin kurucularından oldu… Yeri geldi Türk spor kulübü için çalıştı, yeri geldi tiyatro sahnesine çıktı… Kısaca vatan millet sevgisi neyi gerektiriyorsa, yabancı ellerde Türkiye en yeterli nasıl temsil edilecekse o da onu yaptı.

Yaşananlar unutulmasın

Ömrünün yarsından fazlasını geçirdiği Avustralya ikinci memleketi oldu. Çocukları orada doğdu, orada büyüdü…Ama vatan hasreti ağır bastı, 43 yıl sonra doğduğu topraklara kesin dönüş yaptı. Ve yaşadıkları unutulmasın, örnek alınsın diye bu kitabı yazdı.

Sayfa: 152

Kitaptan…

“Para durumumuzu Türk Cemiyeti Lideri Kemal Döver’e anlattım. “Orhan sen tüberküloz, ben veremim, ne fark var ki? Tıpkı düşünceyi ben de cemiyet olarak çekiyorum” deyince bir şey diyemedim. Tek dermanımız, vatandaşlarımızın kapılarını tek tek çalıp onlardan yardım istemekti. İki yüz elli dolar bize yetiyordu.

Bayrağımızı koynuma aldım, kapı kapı dolaşmaya başladık. Kapıyı açana koynumdan bayrağı çıkarıp, “Gençlerimiz bayrağımız olan formalarıyla ülkemizi temsil edecekler” dememize karşın beş dolar toplayamadık. “Biz hotboldan ağnamazuk” deyip kapıyı kapatıyorlardı.”