Şanlıurfa Belediyesi Eski AKP Meclis Üyesi Bilal Tekatlı’dan yolsuzluk çıkışı: ‘5.2 milyon Avro kimin cebinde?’

Şanlıurfa Su ve Kanalizasyon Yönetimi (ŞUSKİ) Genel Müdürlüğü’nün Suruç ilçesindeki kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri inşaat ihalesine ait sonuç bilgi formunu toplumsal medya hesabından paylaşan Bilal Tekatlı, “İhale 4. sıradaki firmaya verildi. Ortadaki 5.2 milyon Avro kimlerin cebine gitti? Urfalılar ismine soruyoruz” dedi.

Sosyal medya hesabından “Suruç altyapı ihalesinde dönen büyük rantı ve usulsüzlükleri aylar evvel yazdık. Lakin troller ve rantçılar bize saldırdı. Gelinen noktada biz haklı çıktık. İhale 4. sıradaki firmaya verildi. Ortadaki 5.2 milyon Avro kimlerin cebine gitti? Urfalılar ismine soruyoruz” diyen Tekatlı, mevzuya ait Cumhuriyet’e açıklamalarda bulundu.

(Bilal Tekatlı’nın paylaştığı ihale sonuç dokümanı.)

“Haram kapımızdan geçemez şiarıyla, gücümüz yettiğince yolsuzlukla uğraş ediyoruz. Daha evvel de rant kokan petrol istasyonu projesine karşı çıkmış, yöntemsiz alınan izinlere karşın geri adım attırmıştık” diyen Tekatlı, Suruç’taki kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri ihalesinde de usulsüzlük yapıldığını belirtti.

Partideki yolsuzluk argümanlarına reaksiyon olarak 2020 yılında partisinden istifa eden Tekatlı şunları söyledi:

RANT İÇİN İNŞAATI ENGELLEDİLER

“Suruç altyapı kanalizasyonu üretim işi ihalesi yaklaşık 6 ay evvel aşikâr olduğu halde ihaleyi kazanan 1. sıradaki Arges İnşaat – Kural Yapı – MST İnşaat’a yaklaşık beş aydır inşaatı başlatmadılar. Bunun nedeni, ihalede teklifi dördüncü sırada olan Asil İnşaat-Çeltikçi İnşaat- İm-Sa İnşaat’a bu ihaleyi peşkeş çekmekti. Yetkililere tekraren davette bulunduk. Dediğimiz üzere de oldu. İhalenin üzerinden aylar geçtikten sonra dördüncü sıradaki firmaya fahiş fiyata verildi. İhalenin şu an verildiği firma 5 milyon 206 bin Avro yüksek fiyat vermesine karşın ihale o firmaya gitti. Özetle Urfalıların 95 milyon lirası birilerinin cebine gitti.”

Yolsuzlukla çabasından dolayı tehdit ve baskı gördüğünü de belirten Tekatlı, “Urfalılar bizim duruşumuzu bilir. Yurttaşlar da bu hususta bizi destekliyor. Tehdit ve baskılara boyun eğmeyeceğiz. Söylediğimiz her şey evraklı. Dediklerimize karşı çıkan varsa yargı yolunu kullanabilir” tabirlerini kullandı.

ESKİ VEKİLDEN ÇAĞRI

Öte yandan, Eski AKP Şanlıurfa Milletvekili seçilen Abdülkerim Gök, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Lideri Zeynel Beyazgül’e toplumsal medya hesabından seslenerek “Sayın Lider mevzubahis olan Suruç ihalesi ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yaparsanız güzel olur diye düşünüyorum” dedi. Öte yandan Şanlıurfa Belediyesi ise savları reddetti

Batman Hasankeyf Belediye Lider Vekili ve Belediye Meclis Üyesi AKP’li Abdullah Tarhan da geçtiğimiz günlerde “Son Vakitlerde AKP’li Belediye Liderimiz ve AKP İlçe Liderimiz adeta aile şirketi kurup ilçeye gelen takım ve işlere yeğenlerini ve akrabalarını yerleştirmiştir. Bu durum hem seçmenler hem de yurttaşlar ortasında büyük bir rahatsızlık yaratmıştır” diyerek partisinden istifa etmişti.