Senin Benim Kavgasında Son Nokta: Türk Kahvesi ve Yunan Kahvesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Baklava ve yoğurttan sonra paylaşılamayan bir ürün de kahve. Türk kahvesi ve Yunan kahvesi birbirine çok benzeyen iki kahve türü. Peki Yunan kahvesi nedir? Yunan kahvesi ve Türk kahvesinin arasındaki farklar ve benzerlikler nedir? Gelin birlikte bakalım ?

Kavrulmuş kahve çekirdekleri ince bir toz halinde çekilir, bir fincan için bir tatlı kaşığı kahve cezveye konulur; ocağın altı açılır, kahve kaynamaya başlayınca servis edilir. Hayır, bu Türk kahvesi tarifi değil, Yunan kahvesi tarifi!

Pişirilme şekillerinin birbirine bu kadar çok benzemesinin tek bir sebebi var: Yunan ve Türk kahvesi temelde aynı şey! Türkiye’de Türk kahvesi olarak adlandırılan bu içecek, Yunanistan’daysanız “Yunan kahvesi” olarak bilinir.

16. yüzyıldan itibaren Osmanlı topraklarında tanınan ve sevilen kahve, Türk kahvesi olarak Osmanlı’da kimlik kazanmıştır. Bu sebeple Yunanistan’ın kahveyle tanışması, Osmanlı İmparatorluğu döneminde olmuştur.

19. yüzyıl ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrılan Yunanistan’da kahve, II. Dünya Savaşına kadar “Türk kahvesi” olarak adlandırılmış, özellikle Türkiye ile yaşanan siyasi gerginlikler ve 6-7 Eylül olaylarından sonra Rumların İstanbul’dan göç etmesiyle birlikte bu kahve “Yunan kahvesi” olarak adlandırılmıştır.

Yunanistan’da cezveye briki denir ve geleneksel olarak kahve kumda pişirilir.

Yunan kahvesinin üstündeki köpüğe “kaimaki” denir, yani kaymak! Köpüğü bol olan kahve daha lezzetlidir.

Dünya’da en çok kahve içen 17. ülke olan Yunanistan’da kişi başına yıllık 5.5 kg kahve tüketilir! Türkiye’de ise bu oran kişi başı yılda 1.1 kg’dır.

Diğer içeriklerimize de göz atabilirsiniz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir