Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: Kosova ile uzlaşmaya varmak mümkün değil

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ABD Batı Balkanlar Özel Temsilcisi Gabriel Escobar ve Avrupa Birliği Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak’ı dün akşam saatlerinde Sırbistan’ın başşehri Belgrad’da kabul etti.

Vucic, gece yarısına kadar süren toplantı sonrası toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Kosova’daki plakalar ve ‘daha büyük birtakım sorunlar’ konusunda uzlaşmaya varmak mümkün değil.” sözünü kullandı.

Kosova’daki Sırpların geleceğini garanti altına alacaklarını kaydeden Vucic, “Önümüzdeki günlerde halkımız için barışı sağlamak ve korumak ismine daha çok çalışacağız.” dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Kosova, memleketler arası hukuka nazaran Sırbistan’ın bir parçasıdır

Sırbistan Cumhurbaşkanı: Kosova, milletlerarası hukuka nazaran Sırbistan’ın bir modülüdür

Kosova-Sırbistan gerginliği

Kosova hükümeti, temmuz sonunda, ülkede yaşayan Sırplar dahil herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zaruriliği getirileceğini açıkladı. Kosova’daki Sırplar, buna reaksiyon göstererek ülkenin kuzeyindeki hudut geçişlerini kapattı ve ülkede tansiyon arttı.

Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile hudut kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması kuralıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül’e erteleme kararı aldı.

NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) bölgede istikrarın bozulması halinde müdahale etmeye hazır olduğunu açıkladı.