Tüm yorumlarınızı neden onaylamıyoruz?

Nerede ise 23 yıla yakın bir süredir oyun severlere elimizden gelen en iyi şekilde ücretsiz içerik sunuyoruz. Bunu yapmamızın çok da kolay olmadığını takdir edersiniz. Özellikle günümüz ekonomik koşulları ile. Ama yine de çok sevdiğimiz için bu işi devam ettiriyoruz. Devam da edeceğiz. Ancak çok zaman olumsuz yorumlarınız da bizleri üzüyor. Yine de tüm olumsuzluklara göğüs gererek bildiğimiz şekilde yolumuza devam ediyoruz. Kimi zaman “Merlin’in Kazanı’nda yayınlanan içeriklerde yorumlarınızı neden onaylamıyoruz?” diye soruyorsunuz. Aslında cevabı çok net. Hadi bir göz atalım, bakalım ne kadar haklıyız…

Merlin’in Kazanı’nda yorumlarınız neden onaylanmıyor?

Bir dönem Merlin’de tüm yorumların onaylanma sürecini kaldırmıştık. Direkt yayına giriyor, bizler de kontrol işini sonrasında hallediyorduk. Ancak birazdan sayacağım maddeler o kadar çok ihlal edildi ki ister istemez yeniden onay sistemine dönmek zorunda kaldık. Aşağıdaki konuların, bizim için ne kadar önemli olduğunu daha rahat anlayacaksınızdır.

Küfür

Dedim ya “20 yıldan uzun süredir sektörle iç içeyiz” diye, bu süreçte Türk toplumunda da büyük değişimlere şahit olduk olduk. En önemlisi de kendimizi ifade etme tarzında ortaya çıkan değişimler. Size biraz bunlardan bahsedeyim. Yorum sistemimiz nerede ise sitemiz kurulduğundan beri bulunuyor. Hali ile onay sistemimi de ona yaşıt. Bundan 10-15 yıl kadar önce aldığımız nerede ise çoğu yorum bilgi içerip, diğer ziyaretçilerimizin sorunlarını çözecek şekilde iken, şimdilerde sadece ya küfür ya da kişisel ego tatmininden öte gidemiyor. Bunları faydalı yorum atan dostlarımız için söylemem elbette mümkün değil. Ancak bizlerin hem kişisel hem de kurumsal duruşumuz açısından özellikle küfür ve hakarete tolaransımız sıfır. Yorumlarınıza yer vermememizin ilk sebebi bu. Halbuki gelen o kadar bilgi dolu ve yol gösterici olmasına rağmen başına/sonuna konan o üç kelimelik kısaltmadan oluşan terbiyesiz kelimeleri görmeyi hazmedemiyoruz. Bunları yazanların nasıl bir ruh halinde olduklarını bile anlamakta zorlanıyoruz. O sebeple içinde en ufak küfür ya da hakaret içeren mesajların ASLA ve ASLA onaylanmadığını yeniden hatırlatmak istiyoruz.

Kalitesiz yorum içeriği

Bir diğer konu ise sadece kavga çıkartmak amacı ile atılmış yorumları da onaylamıyoruz. Görüyoruz ki konu ile alakası olmayan, sadece ona buna sataşmak için atılmış mesajlar, çok zaman yayınımızın kalitesini de bozmaya yönelik gönderiliyor. Merlin’in Kazanı nezih bir ortam içinde, tüm ziyaretçilerine oyun dolu bir ortam sunabilsin. Bunu başarabilmemizin tek şansı da sizlersiniz.

Kişisel bilgi paylaşımı

Yorumlarda telefon numarası, mail adresi paylaşımı yapılması bizim tarafımızda kesinlikle yasaktır. Sizlerin kişisel bilgilerine saygı duyuyoruz ve korunması için her türlü önlemimizi almaya çalışıyoruz. Bu sebeple içinde bahsi geçen konularda (gerekirse dünyayı kurtarak bir çözüm olsun) onaylamıyoruz.

Spoiler

Bahsi geçen yapımı sadece sizin oynamadığını bilin. Bu sebeple oyundan keyif alınabilmesi için içeriğinde Spoiler bulunan mesajların engellenmesi bizimi için büyük önem oluşturuyor. Ancak kalkıp beş ya da on sene önce çıkmış bir oyuna gelen, özellikle takıldığı yeri soran bir kişinin, mesajını da yayınlıyoruz. Artık onun spoilerlık bir kısmı kalmamış çünkü. Bu vakte kadar oynamadıysanız kendi sorumluluğunuzda olduğuna inanıyoruz.

Yalan ya da alakasız içerik

Tamamen kişisel tatmin için atılmış, yalan, konu ile alakasız ya da gereksiz yorumları sitemizin temiz kalması için onaylamıyoruz. Anlayacağınız, beş sene önce çıkan bir ekran kartı ile Cyberpunk 2077’yi tam çözünürlük ve tüm detaylar açık olarak oynayamayacağınızı bilecek kadar akıllıyız.

Diğer gerekçeler

Din, politika hatta futbol gibi hassas konulardan olabildiğince uzak durmak bizim ana amaçlarımızdan biri. Bu sebeple bu konulara hiç girmemenizi tavsiye ederiz.

Peki biz hiç mi suçsuzuz? Onaylama sürecinde karşımızda yüzlerce mesaj oluyor. Herbirinin tek tek gözden geçirildiğinden emin olabilirsiniz. Ancak bizler de insanız, kimi zaman gözümüzden kaçan yorumlar da bulunuyor. Sitemizin temiz kalabilmesi için sizlerden bu konuda da destek bekliyoruz. Yorumu şikayet edebileceğiniz gibi, altına cevap olarak atacağınız bir yorum, bizim onu tekrar kontrol edip yayından hızlıca almamızı sağlayacaktır.

Son olarak sizlerden bir ricamızı da iletmemiz lazım. Merlin’in Kazanı tamamen Türk girişimi olup, hepinizin sahip çıkacağı bir değer olduğuna inanıyoruz. Bu sebeple destekleriniz bizler için her zaman için çok büyük önem arz ediyor.  Unutmadan bizler 7/24 sitenin başında olabilme şansına sahip değiliz ne yazık ki. Günümüzün büyük kısmını site başında geçirsek de arada yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarımız için bilgisayar başından kalkıyoruz. Hatta uyumak gibi bir lüksümüz de var. O sebeple kimi zaman gecenin 3’ünde attığınız yorumun, sabahın 7’sinde hala neden onaylanmadığını sorduğunuzda çoook üzülüyoruz 🙂

Sağlıcakla kalın…