Türkiye’yi amaç alan Anastasiadis’e yanıt: Revizyonist olan sizsiniz

GKRY başkanı Nikos Anastasiadis, KKTC’de faaliyet gösteren bir üniversitenin diploma merasiminden sonra yaptığı açıklamada “hiçbir odunda bulunmak istemediklerini” vurgulayan T.C. Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay’a, ileti göndererek, “revizyonist siyaset izleyenlerin, münasebetsiz davranışlarının yolundan gitmelerinin kelam konusu olmadığını” iddia etmiş.

Ağlar mısın, güler misin yoksa lanet mi okursun kendini Kıbrıs’ın tek ve mutlak Lideri sanan Nikos Anastasiadis’e. Güya kendileri sütten çıkmış ak kaşık, Türkiye revizyonist!

Peki nedir bu revizyonistlik? Revizyonizmin memleketler arası siyasetteki genel manası, mevcut Memleketler arası tertibi (statükoyu) değiştirmek istemek yahut değiştirmek isteyen devlet demek. Baktığınızda yenilikçi bir kavram üzere görünse de Kıbrıs’ta kullanımı olumsuzluk içeriyor.

Mesela, Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu ve 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nin birinci Cumhurbaşkanı Makarios, tam bir revizyonistti ve bütün hayali de 1796 tarihli “Megali İdea”yı yani “Büyük Ülkü”yü gerçekleştirmek, Helen kahramanı olmaktı. Bu dava uğruna din adamı olmasına karşın elini kana bulamaktan, Kıbrıs Türklerini kılıçtan geçirmekten, konutlarını, yurtlarını yakıp yıkmaktan hiç çekinmedi.

Megali İdea’yı biliyorsunuz. Helenlerin büyük ideali, batıda Bizans’ın vaktinde İyonya Denizi’nde hakimiyet altına aldığı toprakları, doğuda Küçük Asya ve Karadeniz’i, kuzeyde Trakya, Makedonya ve Epir’i, güneyde Girit ve Kıbrıs’ı hakimiyet altına alıp; başşehri Konstantinopolis yaparak Doğu Roma (Bizans) İmparatorluğu’nu diriltmek. 1791 yılında ortaya atılan bu fikrin haritası da ünlü Yunanlı şair Rigas Ferreros tarafından 1796 yılında da haritası çizilmiş.

8. hususu Kıbrıs adasını Yunanistan’a ilhak etmek olan Megali İdeanın içeriğinde yer alan tüm hususlar sözün tam manası ile “Revizyonist” amaçlar.

İşte Makarios’un çömezi ve Helen milliyetçisi olan Nikos Anastasiadis, çok değil daha 59 yıl evvel 1963 yılında başlattıkları ve 1974 Barış Harekatı ile son bulan “Revizyonist politika” maksatlı katliamları, şehit ettikleri yüzlerce binlerce Kıbrıs Türk’ünü, yakıp yıktıkları Kıbrıs Türk köylerini, yağmaladıkları Kıbrıs Türk’lerine ilişkin konutları, köyleri, zahireleri, büyükbaş ve küçükbaş hayvanları unutmuş, ahkam kesmekte, aklınca da Türkiye’yi hatalı pozisyonuna sokmaya çalışmaktadır.

Rum önder Nikos Anastasiadis’e, 1964 yılında BM’nin Kıbrıs’a araştırma yapmak için gönderdiği heyetin yaptığı araştırma sonucunda BM’ye sundukları Ortega Raporunu okumasını tavsiye ederim. Bu raporda kaç saf ve savunmasız Kıbrıs Türkünü şehit ettikleri, kaç tane Türk köyünü yakıp yıkarak haritadan sildikleri, raporda fotoğrafları ile birlikte yer alıyor.

Güven yaratıcı tedbirler üzerinden gideceksek, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve 4. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile oturdukları masalarda konuşulan hangi inanç yaratıcı tedbiri hayata geçirdiklerini de sormak isterim Rum başkana.

Propaganda hünerinizle kendi halkınıza dahi unutturduğunuz gerçekleri biz unutmadık, unutmayacağız sayın Anastasiadis! Evvel, adayı Yunanistan’a bağlamak için geçmişte işlediğiniz hataların, yaptığınız katliamların, söndürdüğünüz ocakların hesabını verin, sonra bizleri soykırımdan kurtaran ve özgürlüğümüze kavuşturan anavatanımız Türkiye’ye bildiri gönderirsiniz. Alışılmış sizi muhatap alırsa!

Prof. Dr. (İnş. Müh.), Doç. Dr. (UA. İliş.) Cet ATUN
Dekan, Kıbrıs İlim Üniversitesi
KKTC Cumhurbaşkanı Politik Danışmanı

KAYNAK: HABER7