Ukrayna First Lady’si Zelenska: Herkes üzere ben de yalnızca televizyondan görüyordum

Dikkat çeken açıklamalarda bulunan Ukrayna First Lady’si Olena Zelenska, savaşın olacağına inanmadığını, pasaportunu bile hazırlamadığını tabir etti. Eşinin elbette askeri sırlarını paylaşmadığını lisana getiren Lady Olena Zelenski, onu (Vladimir Zelenski) Ukraynalılar üzere televizyondan izleyebildiğini belirtti.

Savaşın başladığı birinci günlerde Ukrayna önderi Zelenski, Rusya’nın bir numaralı gayesinin kendisi ve ailesi olduğunu açıklamıştı.

İşte bu açıklamadan çabucak sonra Olena Zelenska ve çocukları nispeten daha inançlı bir yere götürüldü ve 2 ayı burada her şeyden uzak adeta bir kafes içerisinde geçirdi.

First Lady Zelenska bu süreçte yaşadıklarını The Guardian Gazetesi’nden Shaun Walker’a anlattı.

“NE KADAR AZ SÖYLERSEM O KADAR GÜVENDEYİM”

Verdiği röportajda bu süreçte nerede olduğunu açıklamak istemeyen First Lady, ‘Ne kadar az söylersem o kadar güvendeyim’ diyor lakin bu süreçte farklı farklı yerlere gitse de daima Ukrayna içinde kaldığına dikkat çekiyor.

‘HERKES ÜZERE BEN DE YALNIZCA TELEVİZYONDA GÖRÜYORDUM’

Güvenlik vazifelilerinin tüm elektronik aygıtlarını geride bırakmasını söylediği Zelenska, 2 aylık saklanma sürecinde eşi ile çok ender konuşabildiğini ve onu yalnızca tıpkı öbür Ukraynalılar üzere televizyondan izleyebildiğini anlattı.

“BİRLİKTE YAŞAMIYORUZ LAKİN EN AZINDAN BİRBİRİMİZİ GÖRÜYORUZ”

First Lady Zelenska hala Rusya’nın bir numaralı maksatlarından bir olsa da artık eşini daha sık görebileceği bir yerde.

Zelenska verdiği röportajda nerede olduğunu söylemese de “Elbette birlikte yaşamıyoruz lakin artık en azından birbirimizi görüyoruz.” tabirlerini kullandı.

‘BABALARINA DOKUNABİLDİLER’

Uzun bir ortadan sonra eşi ile birinci görüşmesi sorulan First Lady, “Sarıldık, selamlaştık ve birbirimize nasıl olduğumuzu sorduk. Çocuklar da buradaydı onlar da babalarına sarıldı. Artık birbirimizi görebiliyoruz ve babalarına fizikî olarak dokunabiliyorlar, bu işleri biraz daha kolaylaştırıyor.” dedi.

“SAVAŞ OLACAĞINA İNANMIYORDUM”

Savaşın başlamasından evvel nasıl hissettiği sorulan Zelenska, “Her taraftan farklı bilgiler geliyordu. Elbette kimse benimle askeri sırları paylaşmadı. Açıkçası savaşın olacağına inanmıyordum. Pasaportum bile hazır değildi” sözlerini kullandı.

Tıpkı kendileri üzere Ukrayna nüfusunun yarısından fazlasının şu an ailelerinden uzakta olduğuna dikkat çeken First Lady, “Tüm Ukraynalılar büyük bir ruhsal yük altında. Çoğumuz daha evvel bu türlü koşullar altında yaşamamıştık. Şimdilik herkes Rusları yenmeye odaklanmış durumda lakin savaş bittiğinde ulusu güzelleştirmek için büyük bir program olması gerekecek. Önümüzde büyük tehlikeler var” diye konuştu.

“ZELENSKİ’NİN RUH HALİNDE ŞAŞIRTAN BİR BİÇİMDE DEĞİŞİKLİK YOK”

Kocası ile ilgili niyetlerini duygusal sözlerle anlatan First Lady, Zelenski’nin ne kadar etkileyici olduğuna şaşırmadığını belirterek, “O tanıdığım herkesten daha fazla imkansız durumların içerisinden çıkmış birisi. Her vakit etrafındakilere ilham verebilen bir yapısı var. Etrafındaki herkes vazgeçse bile o asla pes etmez.” diyor ve şöyle devam ediyor;

“Disiplin onun göbek ismidir. Her sabah alarm çalar, kalkar, dişlerini fırçalar, giyinir ve sarfiyat. Şaşırtan bir formda son aylarda ruh halinde bir değişiklik yok. Her şeyi gizliyor mu? Bunlar savaş bittikten sonra patlak verecek mi? Bunlardan daha çok fizikî sıhhati için endişeleniyorum.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.